Przejdź do głównej zawartości

Działamy na rzecz zmieniania świata – chcemy, aby był bardziej przyjazny dla osób z niepełnosprawnościami!

Na zdjęciu fizjoterapeuta z pacjentką podczas zajęć samodzielni w terenie.

Nasza misja

Wierzymy, że osoba z niepełnosprawnością może być samodzielna i aktywna w każdej dziedzinie swojego życia.

Nasze wartości

Energia

bo daje siłę i zapewnia dynamikę w codziennej pracy.

Pasja

bo pozwala porywać się na rzeczy nieosiągalne i zdobywać coraz to nowe szczyty.

Człowiek

bo jest zawsze w centrum tego, co robimy.

Relacje

bo pozwalają budować bliskość z tymi, którzy mają te same marzenia, co my.

Zaufanie

bo jest fundamentem przyjaźni i współpracy.

Poznaj nasz zespół

Zarząd

Portret Sebstiana Luty

Sebastian Luty

Prezes Zarządu

Zdjęcie portretowe Łukasza Wielgosza

Łukasz Wielgosz

Członek Zarządu

Portret Krzysztofa Dobiesa

Krzysztof Dobies

Dyrektor Generalny, Prezes Zarządu spółki Wystarczy Zacząć

Kadra kierownicza

Portret Magdaleny Pendy

Magdalena Penda

Kierowniczka Działu Subkont

Katarzyna Milczarek

Kierowniczka Centrum Aktywnej Rehabilitacji Fundacji Avalon

Portret Aleksandry Kogut

Aleksandra Kogut

Kierowniczka
Avalon Extreme

Portret Żanety Krysiak

Żaneta Krysiak

Kierowniczka
Projektu Sekson

Rehina Romanenko

Rehina Romanenko

Kierowniczka Centrum Pomocy Uchodźcom
z Niepełnosprawnościami

Portret Agnieszki Smagi

Agnieszka Smaga

Kierowniczka
Działu Administracji

Portret Heleny Szczuki

Helena Szczuka

Kierowniczka Działu Komunikacji i Promocji

Public Relations

Paulina Liberadzka

Główny Specjalista ds. PR i marketingu

Portret Marii Wachowicz

Maria Wachowicz

Asystentka ds. Public Relations

Fundraising

Marcin Podstawka

Główny specjalista
ds. fundraisingu

Historia

2006

Sebastian Luty ulega wypadkowi, w wyniku którego zostaje sparaliżowany w 95%. Lekarze twierdzą, że nigdy nie będzie mógł samodzielnie oddychać i poruszać się, jednak on nie daje za wygraną. W tej trudnej sytuacji nie został sam.

29 grudnia

Jego rodzina i przyjaciele zakładają fundację Przyjaciele Sebastianowi, która miała na celu zbierać fundusze na jego rehabilitację.

2007

Styczeń

Po szeregu operacji i godzinach spędzonych w sali rehabilitacyjnej, stan Sebastiana zaczyna się poprawiać. Doskonale rozumiejąc sytuację i potrzeby osób z niepełnosprawnościami, postanawia rozbudować fundację. Pierwszym projektem staje się profesjonalna rehabilitacja, dziś Centrum Aktywnej Rehabilitacji Avalon Active.

2009

Następuje zmiana nazwy Fundacji na Avalon – Bezpośrednia Pomoc Niepełnosprawnym.

24 sierpnia

Fundacja uzyskuje status Organizacji Pożytku Publicznego, dzięki czemu może uruchomić kolejny projekt „Weź sprawy we własne ręce”. W jego ramach osoby z niepełnosprawnościami i przewlekle chore, niezależnie od wieku czy miejsca zamieszkania mogą otworzyć subkonta, na których gromadzą środki pozyskane z 1% podatku oraz darowizn.

15 września

Fundacja uruchamia „Profesjonalny Gabinet Darmowej Rehabilitacji i Porad” dla osób z niepełnosprawnościami, na który wcześniej otrzymała dofinansowanie z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Jest to pierwsze takie dofinansowanie, dzięki któremu  uczestnicy w ramach programu nie ponoszą kosztów zabiegów rehabilitacyjnych.

2011

Fundacja Avalon współprowadzi i współfinansuje nowatorski program wstępnej oceny urządzenia Biofeedback (system SITA) do wykorzystania w rehabilitacji osób z zaburzeniami neurologicznymi.

2012

W celu ułatwienia kontaktu i przekazywania wszelkich informacji dotyczących projektu „Weź sprawy we własne ręce”, Fundacja buduje system niezbędny do obsługi podopiecznych, jednocześnie uruchamiając panel logowania na stronie www Fundacji. 

Fundacja rozpoczyna współpracę z Allegro i uruchamia aukcje charytatywne na rzecz podopiecznych.

15 września

Fundacja organizuje Dzień Otwarty, podczas którego prezentuje swoje działania.

Październik

Fundacja Avalon po raz pierwszy zajmuje trzecie miejsce pod względem łącznej wysokości przekazanych odpisów 1% podatku dla Organizacji Pożytku Publicznego.

2013

Fundacja uzyskuje wpis do Wojewódzkiego Rejestru Podmiotów Leczniczych, prowadzonego przez Mazowiecki Urząd Wojewódzki.

W celu uwiarygodnienia swoich działań Fundacja Avalon tworzy profil w internetowym serwisie Opineo.pl, który zajmuje się zbieraniem i publikowaniem niezależnych opinii. Średnia ocen wystawiana przez podopiecznych Fundacji to 9,3/10, a 99,5% osób poleca nas jako godną zaufania!

W celu umożliwienia pacjentom jeszcze lepszej rehabilitacji razem z OSiR Wawer Fundacja uruchamia możliwość korzystania z rehabilitacji na basenie.

2014

Styczeń

Fundacja otrzymuje zgodę od Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji na prowadzenie otwartej zbiórki publicznej. Zgoda obowiązuje do końca 2014 roku.

2015

Fundacja Avalon wprowadza szereg nowych form wsparcia – SMS charytatywny, FaniMani, a także rozpoczyna współpracę z pośrednikiem płatności PayU. Dzięki temu podopieczni mogą jeszcze skuteczniej apelować o darowizny, a darczyńcy przekazywać je w łatwy i bezpieczny sposób. Fundacja organizuje integracyjną imprezę sportową pod hasłem „Wskrześmy SKRĘ”.

2016

Listopad

Fundacja uruchamia projekt Avalon Extreme, który ma za zadanie zmianę postrzegania osób z niepełnosprawnościami, poprzez promocję sportów ekstremalnych.

2017

Fundacja tworzy dział Komunikacji i Rozwoju, który w 2020 roku zmienia na Dział Komunikacji i Promocji. Jest on odpowiedzialny za budowanie wizerunku Fundacji oraz docieranie z jej przekazem do jak najszerszego grona osób.

Październik

Fundacja Avalon po raz pierwszy zajmuje drugie miejsce pod względem łącznej wysokości przekazanych odpisów 1% podatku dla Organizacji Pożytku Publicznego.

2018

Dział Rehabilitacji zmienia swoją nazwę na Avalon Active i formułę rehabilitacji, dołączając do oferty tradycyjnej fizjoterapii szeroki wachlarz zajęć usprawniających, dostosowanych do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Obecna nazywa to Centrum Aktywnej Rehabilitacji Avalon Active.

Luty

Siedziba Fundacji Avalon zostaje przeniesiona na ulicę Domaniewską 50A. Dzięki temu znacznie zwiększa się powierzchnia sali rehabilitacyjnej, w której pacjenci ćwiczą, a także przestrzeń biurowa. Umożliwia to dalszy, dynamiczny rozwój Fundacji.

Marzec

Fundacja uruchamia możliwość organizacji zbiórki środków finansowych poprzez serwis Facebook.

Kwiecień

Powstaje Grupa Podopiecznych Fundacji Avalon na Facebooku.

Sierpień

Fundacja po raz pierwszy pojawia się na Pol’and’Rock Festival i od tamtego czasu wspiera Fundację Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w zakresie dostosowania festiwalu do potrzeb osób z niepełnosprawnościami.

4 września

Fundacja uruchamia portal Helpuj.pl – platformę zbiórkową, za pośrednictwem której darczyńcy mogą wspierać konkretne potrzeby i marzenia podopiecznych Fundacji, a także organizować kreatywne wyzwania charytatywne.

Listopad

Odbywa się pierwsza edycja kampanii społecznej Extrasprawni, poświęconej promocji sportu osób z niepełnosprawnościami. Kolejne dwie edycje miały miejsce w latach: 2019 oraz 2020.

2019

11 – 12 maja

Odbywa się I Konferencja Sekson – o seksualności i rodzicielstwie osób z niepełnosprawnością ruchową. Ze względu na ogromną potrzebę dyskusji na ten temat, powstaje Projekt Sekson, który rozwija poruszane tematy, a sama konferencja staje się wydarzeniem corocznym.

Czerwiec

Przy Rondzie Unii Europejskiej w Warszawie powstaje mural, którego bohaterami są podopieczni Fundacji Avalon. Jego celem jest oswajanie warszawiaków z niepełnosprawnością oraz zachęcanie do zapoznania się z działaniem portalu Helpuj.pl.

2020

Styczeń

Na potrzeby Projektu Sekson Fundacja realizuje badania społeczne o seksualności i rodzicielstwie osób z niepełnosprawnością ruchową, na podstawie których zostają wytyczone kierunki działań projektu. Raport z badań jest dostępny na stronie www.sekson.pl/badania.

Kwiecień

Ze względów pandemicznych Fundacja Avalon uruchamia możliwość rehabilitacji online. To rozwiązanie okazuje się bardzo efektywne i zostaje na stałe włączone do oferty Centrum Aktywnej Rehabilitacji Avalon Active.

19 września

Projekt Sekson, w odpowiedzi na potrzeby osób z niepełnosprawnościami, uruchamia Mapę Dostępności Fundacji Avalon. Jest to wyszukiwarka, która umożliwia użytkownikom znalezienie dostępnych gabinetów medycznych oraz specjalistów z doświadczeniem w pracy z pacjentami z niepełnosprawnościami. Mapa ma swoją premierę podczas II Konferencji Sekson.

2021

Styczeń

Fundacja uruchamia możliwość założenia subkonta online poprzez formularz dostępny na stronie internetowej. Od tej pory istnieją dwie drogi do uzyskania subkonta: tradycyjna i online.

Kwiecień

Fundacja uruchamia Kompleksowe Centrum Poradnicze, w ramach którego osoby z niepełnosprawnościami oraz ich bliscy mogą skorzystać z bezpłatnych porad specjalistki ds. niepełnosprawności, psychologa, prawniczki oraz seksuolożki.

Fundacja powołuje do życia spółkę „Wystarczy zacząć” Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością. Do zadań nowo powołanego podmiotu należeć ma prowadzenie działalności gospodarczej, z które zysk wspierać ma działalność statutową Fundacji. Spółka ponadto organizacyjnie i produkcyjnie ma wspierać Fundację w realizowanych przez nią wydarzeniach na rzecz wsparcia osób z niepełnosprawnościami.

Maj

Fundacja wprowadza możliwość przekazania darowizny za pośrednictwem błyskawicznych przelewów na telefon BLIK.

Listopad

Fundacja udostępnia swoim podopiecznym Indywidualne Panele Wpłat do zbiórek darowizn. Nowe narzędzie to przejrzysta i intuicyjna podstrona dla darczyńcy.

Aby zapewnić jeszcze lepszą komunikację z podopiecznymi, darczyńcami i sympatykami Fundacji uruchomiony zostaje profil Fundacji na Instagramie.

3 grudnia

Odbywa się premiera świątecznej piosenki o pomaganiu „Helpuj w święta”, która ma zachęcić do dzielenia się dobrem w tym wyjątkowym czasie. Piosenka powstała w ramach portalu Helpuj.pl.

23 grudnia

Startuje kampania społeczna „Pełnosprawni w miłości”, której celem jest pokazanie, że osoby z niepełnosprawnościami również mogą kochać i zakładać szczęśliwe rodziny. Trwa ona do lutego 2022 roku.

2022

11 – 12 luty

W ramach projektu Avalon Exteme odbywają się pierwsze zawody simreacingowe – Avalon Extreme GT Challange, w ramach których zawodnicy z niepełnosprawnościami mierzą się z pełnosprawnymi w grze wyścigowej Gran Turismo Sport. W rzeczywistości wirtualnej wszyscy mają równe szanse!

Luty

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji wydaje zgodę dla Fundacji Avalon na uruchomienie permanentnej zbiórki publicznej, w ramach której podopieczni mogą prowadzić akcje kwestarskie na swoją rzecz.

Marzec

W odpowiedzi na wydarzenia związane z konfliktem zbrojnym w Ukrainie, Fundacja Avalon otwiera Centrum Pomocy Uchodźcom z Niepełnosprawnościami. W jego ramach świadczy pomoc rzeczową, udziela informacji i porad, daje możliwość założenia subkonta oraz umożliwia skorzystanie z dofinasowania na rehabilitację dla osób z niepełnosprawnościami, które uciekły przed wojną.

Czerwiec

W wyniku m.in. aktywnego zaangażowania Fundacji Avalon udaje się wywalczyć rewolucyjną zmianę przepisów dotyczących „odpisu” podatku dochodowego na rzecz Organizacji Pożytku Publicznego. Od 2023 roku Polacy, w wyniku zmian podatkowych będą przekazywali OPP nie 1%, a 1,5% swojego podatku PIT.

Fundacja w liczbach

13000

Podopiecznych

16

Lat działalności

300 mln

Wypłaconych środków

9

Realizowancyh Projektów

Podoba Ci się co robimy?
Zacznij nas wspierać!