Seksualność i rodzicielstwo

Inicjatywa Fundacji Avalon, której celem jest
obalanie stereotypów i mitów związanych
z seksualnością i rodzicielstwem osób
z niepełnosprawnością ruchową.
Projekt Sekson działa od 2019 roku i skupia się na tematach związanych z seksualnością i rodzicielstwem osób z niepełnosprawnościami. W ramach naszych działań: edukujemy, przeciwdziałamy dyskryminacji, wykluczeniu i stereotypom w obszarze seksualności i rodzicielstwa, działamy na rzecz zmiany społecznej i funkcjonowania osób z niepełnosprawnościami. Chcemy, aby postulat „seksualność jest częścią nas wszystkich – niezależnie od płci i stopnia sprawności” stał się rzeczywistością.
Od 2019 roku zorganizowaliśmy sześć edycji Konferencji Sekson, poświęconych seksualności i rodzicielstwu osób z niepełnosprawnościami.
W ramach Projektu organizujemy także szkolenia z zakresu edukacji seksualnej osób z niepełnosprawnościami oraz w temacie przyjmowania pacjentów i pacjentek z niepełnosprawnościami.
Cały czas rozbudowujemy naszą bazę wiedzy o seksualności i rodzicielstwie osób z niepełnosprawnościami. Wspólnie z osobami eksperckimi i samorzeczniczymi tworzymy m.in. broszury edukacyjne, webinary, artykuły i dzielimy się rzetelną wiedzą z zakresu równościowej edukacji seksualnej. Rozwijamy także Mapę Dostępności Fundacji Avalon, aby zwiększać dostęp do opieki ginekologicznej i urologicznej dla osób z niepełnosprawnościami.
O wszystkich bieżących działaniach Projektu informujemy w mediach społecznościowych – na Facebooku i Instagramie. Obserwujcie nas!


Cel i misja
Celem projektu jest obalanie stereotypów i zmiana postrzegania osób z niepełnosprawnością ruchową w kontekście życia intymnego, a także zwiększanie świadomości społecznej w zakresie potrzeb i barier, z jakimi osoby z niepełnosprawnościami spotykają się na co dzień.
Działamy na rzecz zwiększenia dostępności w zakresie usług medycznych na zasadzie równych szans i możliwości. Dążymy do tego, by osoby z niepełnosprawnością ruchową były postrzegane i czuły się jako osoby autonomiczne, niezależne, traktowane równościowo.
Zależy nam, aby temat seksualności i rodzicielstwa osób z niepełnosprawnościami jednoczył środowiska: medyczne, naukowe, organizacji pozarządowych, społeczne, aktywistów i aktywistek.
#wyłączamytabu i #włączamywiedzę
Tematy, o których rozmawiamy
Mapa Dostępności
Ogólnopolska wyszukiwarka placówek medycznych i gabinetów specjalistycznych, zaprojektowana z myślą o osobach z niepełnosprawnościami. Znajdziesz na niej: dostosowane placówki i gabinety medyczne, specjalistów i specjalistki z doświadczeniem w pracy z osobami z niepełnosprawnościami.