Przejdź do głównej zawartości

Projekt Sekson

Rodzina - mama Małgosia jest na wózku, trzyma córkę na kolanach. Obejmuje je mężczyzna - mąż Małgosi. W tle las.

Sekson – o seksualności i rodzicielstwie osób z niepełnosprawnością ruchową

Projekt Sekson powstał w 2019 roku i jest odpowiedzią na potrzeby osób z niepełnosprawnością ruchową. 

Najważniejszym corocznym wydarzeniem Projektu jest Konferencja Sekson poświęcona seksualności i rodzicielstwu osób z niepełnosprawnością ruchową, podczas której spotykają się reprezentanci środowisk osób z niepełnosprawnością, a także specjaliści i eksperci z dziedzin seksuologii, ginekologii, urologii, psychologii.

W ramach naszych działań tworzymy internetową platformę edukacyjną www.sekson.pl, gdzie publikujemy artykuły eksperckie, wywiady i wystąpienia z konferencji. Stale działamy na rzecz zwiększenia dostępności w zakresie usług medycznych, dlatego rozbudowujemy Mapę Dostępności Fundacji Avalon – ogólnopolską wyszukiwarkę dostosowanych gabinetów i lekarzy mających doświadczenie w pracy z osobami z niepełnosprawnościami.  

W naszych mediach społecznościowych prowadzimy cykle i akcje edukacyjne, a także rozmowy live ze specjalistami i specjalistkami. 

Dla kogo?

 • Osób z niepełnosprawnościami.
 • Osób pracujących na co dzień z OzN.
 • Ginekologów, seksuologów, edukatorów seksualnych, fizjoterapeutów.
 • Pomocowych instytucji rządowych i samorządowych.
 • Aktywistów, środowisk organizacji pozarządowych działających na rzecz OzN.
 • Psychologów oraz psychoterapeutów.

Co robimy?

Mapa dostępności

Na grafice ikona ręki trzymającej mikrofon.

Konferencje

Strefa edukacyjna

Projekt fotograficzny

Zespół Ekspercki

Misja projektu

Celem projektu jest obalanie stereotypów i zmiana postrzegania osób z niepełnosprawnością ruchową w kontekście życia intymnego, a także zwiększanie świadomości społecznej w zakresie potrzeb i barier, z jakimi osoby z niepełnosprawnościami spotykają się na co dzień.

Działamy na rzecz zwiększenia dostępności w zakresie usług medycznych na zasadzie równych szans i możliwości.
Dążymy do tego, by osoby z niepełnosprawnością ruchową były postrzegane i czuły się jako osoby autonomiczne, niezależne, traktowane równościowo.

Zależy nam, aby temat seksualności i rodzicielstwa osób z niepełnosprawnościami jednoczył środowiska: medyczne, naukowe, organizacji pozarządowych, społeczne, aktywistów i aktywistek.

 

Obserwuj nas

 • Artur i Magda uczestnicy projektu fotograficznego Płęnosprawni w miłości. Widoczni od tyłu, podczas spaceru w parku. Artur jest na wózku, trzyma Magdę za rękę.
 • Katarzyna Rogowiec gotuje w kuchni. Od tyłu przytula ją jej córka.
 • Uczestnicy III Konferencji Sekson na scenie, podczas panelu dyskusyjnego. Marta Lorczyk, Julia Zakrocka, Łucja Malendowicz, Paweł Garstka.

Dlaczego warto?

 • Trzymajcie tak dalej i pokazujcie nam, że człowiek to po prostu człowiek!

  Zdjęcie Szczepana Rybińskiego

  Uczestnik III Konferencji Sekson

 • Gratuluję inicjatywy. Od lat pracując z osobami po urazach rdzenia kręgowego poruszam z nimi kwestie seksualności. Proszę działać, bo w moim rozeznaniu jest to zupełne pustkowie. Zadziwia mnie całkowite zaniechanie pomocy, edukacji i terapii dotyczącej tej sfery życia, które często niepotrzebnie uznaje się za utracone.

  Mężczyzna w kasku jedzie na wózku

  Fan Projektu Sekson

 • Super Projekt!! I przełamywanie tabu… Cieszę się, że w końcu coś takiego powstało. Świetnie!!

  Zdjęcie Szczepana Rybińskiego

  Fan Projektu Sekson

Wolontariuszka trzyma mikrofon podczas wypowiedzi Marty Lorczyk z Zespołu Eksperkiego Projektu Sekson podczas III Konferencji.

Wolontariat

Jeżeli chciałbyś pomóc, nie boisz się wyzwań i potrafisz podchodzić do rozwiązywania problemów od różnych stron, to trafiłeś we właściwe miejsce!

Zapraszamy do wolontariatu przy wydarzeniach stacjonarnych organizowanych w Warszawie, szczególnie podczas corocznej Konferencji Sekson.