Przejdź do głównej zawartości
impalnt1
Czas czytania: 1 min

Elastyczne implanty rdzenia kręgowego

Czy elastyczne implanty rdzenia kręgowego postawią sparaliżowanych na nogi? Zobaczymy…

Aktualna technologia niestety uniemożliwia nam pomoc osobom, które zerwały lub uszkodziły rdzeń kręgowy. Jednym z problemów przy tworzeniu implantów jest brak ich rozciągliwości. Kręgosłup i rdzeń bez przerwy się rozciągają, kurczą i zginają. Ruch niszczy wszystkie sztywne elektrody mające przewodzić impulsy nerwowe, a poruszane implanty dodatkowo niszczą rdzeń.

Naukowcy ze Szwajcarskiego Federalnego Instytutu Technologii w Lozannie próbują rozwiązać ten problem. Stworzyli elastyczny implant nazwany e-Dura. Jest on zbudowany z giętkich elektrod z platyny, złotych styków elektronicznych oraz płynnych mikro kanalików zatopionych w elastycznym silikonie. Dzięki temu implant może przekazać jednocześnie impuls elektryczny i wszystkie substancje chemiczne, co odwzorowuje prace rdzenia kręgowego. Implant może być założony bezpośrednio na rdzeń.

e-duraspin

Testowane w laboratorium szczury mogły ponownie chodzić po kilku tygodniach, a implant – dzięki swojej elastyczności – nie powodował dalszych uszkodzeń rdzenia. Technologię można by stosować do leczenia również innych schorzeń neurologicznych. Do testów na ludziach jeszcze długa droga. Naukowcy uważają, że tym razem trafili w dziesiątkę – czy tak będzie? Zobaczymy…

Źródło i zdjęcia:

engadget.com

Science (http://www.sciencemag.org/content/347/6218/159.abstract)

EPFL

Autor: Sebastian Luty

Powiązane artykuły