Przejdź do głównej zawartości
osoba na wózku obserwuje morze
Czas czytania: 3 min

Moje włoskie wakacje!

Jest już jesień, dni są coraz krótsze, brakuje nam słońca. Powoli zaczynamy tęsknić za latem, za lekkimi ubraniami i wysoką temperaturą. A może warto w te nieprzyjemne dni, przenieść się na chwilę tam, gdzie zima zagląda rzadko, gdzie można cieszyć się przepyszną kawą w promieniach słońca, obserwując jak dojrzewają pomarańcze na drzewach? Jedziemy do Italii? To naprawdę proste!

Istnieje wiele możliwości dotarcia do Włoch, są bezpośrednie połączenia samolotowe z wielu miast w Polsce, do wielu miast we Włoszech. Kursują również autobusy, dość regularnie, do praktycznie każdego regionu Włoch. Ewentualnie podróż samochodem, świetnymi autostradami, przez Alpy.

Jeśli decydujemy się na wycieczkę późną jesienią lub zimą, polecam południową część państwa, czyli od Rzymu po Neapol, na Sycylii zimy są bardzo deszczowe. Włochy położone są w strefie klimatu podzwrotnikowego morskiego. Panuje tu klimat śródziemnomorski. W porównaniu z latem, gdzie zwłaszcza na południu, jest ono bardzo gorące, i jeżeli źle znosicie zbyt duże upały, radzę unikać pobytu w tej części kraju w lipcu oraz sierpniu. Pełnią lata można jednak cieszyć się po lub przed sezonem (maj, czerwiec, wrzesień, październik), gdy temperatury są bardzo przyjemne (20-14 st.C), a dodatkowym argumentem jest to, że ceny zakwaterowania są niskie.

To teraz konkrety.

Zgodnie z dekretem n. 239 Włoskiego Ministerstwa Kultury i Sztuki – Ministero Beni e Attività Culturali (MiBac) z dn. 20 kwietnia 2006r. we Włoszech obowiązuje wstęp wolny do państwowych muzeów, galerii, bibliotek, archiwów, parków archeologicznych, itp. dla osób z niepełnosprawnościami pochodzących z krajów Unii Europejskiej (oraz dla osoby towarzyszącej z rodziny lub opiekuna), będących w posiadaniu aktualnej legitymacji dokumentującej niepełnosprawność. Taki dokument trzeba zazwyczaj okazać w kasie biletowej.

Jeśli chodzi o wstęp na prywatne imprezy, wystawy, czy do zabytków, a także do teatrów, kin, sal koncertowych, kąpielisk itd., jak podaje włoski portal dla niepełnosprawnych www.superabile.it, nie regulują tego dekrety czy normy prawne, tak więc wszystko zależy od dobrej woli zarządzających daną placówką czy właściciela zabytku. Jednakże zwyczajowo przyznaje się niepełnosprawnym (i ewentualnie ich opiekunom) ulgi w zakupie biletów, czy też bilety bezpłatne.

Na włoskim portalu https://www.disabili.com/ znajdziecie listę najlepiej przystosowanych hoteli, gospodarstw agroturystycznych, schronisk, punktów usługowych i agencji dla turystów niepełnosprawnych. Ponadto na stronie internetowej portalu można znaleźć porady i przewodniki dla OzN oraz listę muzeów, plaż, czy parków rozrywki bez barier architektonicznych dostępnych w każdym regionie Włoch.

Jak poruszać się już na miejscu? W każdym większym, a nawet mniejszym mieście można skorzystać z transportu publicznego, który w zależności od miejscowości, jest częściowo płatny lub darmowy dla osób z niepełnosprawnościami. W większych miastach funkcjonuje metro, autobusy, tramwaje. We Włoszech jest też bardzo dobrze rozwinięta sieć kolejowa, pociągi jeżdżą często i praktycznie wszędzie. Jest też podział na kolej regionalną, która jeździ zazwyczaj wolniej, ale jest tańsza oraz intercity, szybki, bardzo wygodny, ale droższy sposób poruszania się.

Warto wspomnieć o projekcie Europejskiej Karty Osoby Niepełnosprawnej, zwanej też Kartą Mobilności. Jest to rodzaj dokumentu, który ma ułatwiać osobom z różnymi niepełnosprawnościami poruszanie się po Europie oraz korzystanie z przewidzianych w różnych państwach Unii Europejskiej udogodnień i uprawnień. W marcu 2015 roku odbyła się w Sejmie, konferencja „Europa bez barier”. Obecnie toczy się proces dopracowywania umożliwiających to, szczegółowych rozwiązań. Tak, by Europa była bardziej dostępna, a niepełnoprawność stała się coraz mniejszym ograniczeniem.

http://www.niepelnosprawni.pl/ledge/x/252633;jsessionid=F2D4F8E62F22DBC4AF30EE94D868060.

Zatem czekamy na Kartę i w Drogę!

Buon viaggio!

Autorka: Joanna Chacińska

Powiązane artykuły