Przejdź do głównej zawartości
mężczyzna pomaga wejść na żaglówkę drugiemu mężczyźnie na wózku
Czas czytania: 2 min

Żeglarstwo osób niepełnosprawnych – dlaczego nie?

Katarzyna Milczarek

Fizjoterapeutka oraz Kierowniczka Centrum Aktywnej Rehabilitacji Fundacji Avalon

Przygoda z żeglarstwem jest wspaniałą szkołą dla każdego z nas. Pięknych słów użył kapitan jachtowy, legenda żeglarstwa Maciej Krzeptowski, zapytany, co daje żeglarstwo? Daje pokorę i otwartość wobec ludzi. Żeglowanie daje poczucie wolności, ale jednocześnie wyrabia poczucie obowiązku i odpowiedzialności za innych. W sposób doskonały potrafi uzmysłowić człowiekowi związek między wolnością a obowiązkiem. Uczy, że prawdziwa wolność to nie jest brak zasad i ograniczeń. Kształtuje charakter, gdyż zmusza do podejmowania odpowiedzialnych decyzji oraz przewidywania. Uczy wyznaczać sobie osiągalne cele, do których dążymy, chociażby najprostszy przykład: jak dotrzeć z punktu A do punktu B na mapie. Jednocześnie można śmiało powiedzieć, że staje się swego rodzaju psychoterapią, pozwalając człowiekowi oddalić się od problemów, które w metaforyczny sposób pozostawia na lądzie. Szum wody i wiatru, uderzające o maszty, wanty niczym muzykoterapia wprowadza nas w błogostan, uspokaja i wycisza. Uczy obcowania z dziką przyrodą, z nieokiełznaną naturą, z żywiołami wody i wiatru, to nieporównywalna z niczym przygoda. Kontakt z ludźmi, staje się zupełnie inny niż na co dzień.

Dlatego jeżeli jeszcze zastanawiasz się, czy żeglarstwo jest dla Ciebie, podpowiem, że uczestnikiem zajęć żeglarstwa niepełnosprawnych ruchowo może być prawie każdy. Osoby z porażeniami i niedowładami kończyn, i ich amputacjami. Osoby z mózgowym porażeniem dziecięcym, osoby po urazach rdzenia kręgowego oraz wiele innych.

Żeglarstwo turystyczne nie jest wymagające. Sztormiak przeciwdeszczowy, obuwie o miękkiej jasnej podeszwie, nakrycie głowy, okulary chroniące przed słońcem oraz wiadro dobrego humoru gwarantują wspaniałą przygodę.

W Polsce główną instytucją organizującą zajęcia żeglarstwa osób z niepełnosprawnościami jest POLSKI ZWIĄZEK ŻEGLARZY NIEPEŁNOSPRAWNYCH. Rokrocznie organizowane są nieodpłatne szkoleniowe warsztaty żeglarskie, których celem jest nauka żeglowania osób z niepełnosprawnościami. Warsztaty są całkowicie bezpłatne dla uczestników. Zagwarantowane jest wyżywienie, zakwaterowanie, czarter jachtów oraz instruktorzy. Uczestnicy w trakcie dwóch tygodni szkolenia uczą się, aby dobrowolnie pod koniec warsztatów podejść do egzaminu państwowego oraz otrzymać podstawowe uprawnienia żeglarskie: patent żeglarza jachtowego. Aby zakwalifikować się do udziału w warsztatach, należy mieć ukończone 18 lat oraz należy posiadać orzeczenie o niepełnosprawności w stopniu znacznym lub umiarkowanym. Więcej informacji dotyczących warsztatów, bądź dla bardziej wtajemniczonych aktualnych terminów regat, można znaleźć na stronie internetowej PZŻN: http://www.pzzn.pl/

3

Powiązane artykuły