Przejdź do głównej zawartości
Na grafice zdjęcie osoby przed ekranem laptopa. Napis Podjęcie pracy a renta - o czym musisz pamiętać? Agnieszka Harasim, wsparcie poradniczo informacyjne, Logotypy Kompleksowego Centrum Poradniczego, Fundacji Avalon oraz Państwowego funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.
Czas czytania: 4 min

Podjęcie pracy a renta: o czym musisz pamiętać?

Agnieszka Harasim

Specjalistka ds. niepełnosprawności w Kompleksowym Centrum Poradniczym Fundacji Avalon

W ciągu ostatnich trzech lat  znacząco wzrosła liczba pracujących osób z niepełnosprawnościami  zarówno na chronionym, jak i na otwartym rynku pracy. Wbrew panującemu stereotypowi, osoba przyjmująca rentę, może podjąć pracę i zachować świadczenia socjalne.

Praca jest istotnym aspektem życia każdego człowieka, a w przypadku osób z niepełnosprawnością jest również świetną terapią. Jeżeli pobierasz na przykład rentę socjalną, musisz tylko pamiętać, że obowiązuje Cię limit dorobienia do określonych świadczeń.

Od 1 września 2021 roku do 30 listopada 2021 roku przychody powyżej 3853,20 zł brutto (czyli 70 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia ogłoszonego za II kwartał 2021 r.) wpłyną na zmniejszenie emerytury lub renty. W przypadku renty socjalnej po przekroczeniu tego progu, świadczenie ulega zawieszeniu. Przychody powyżej 7155,90 brutto (czyli 130 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia ogłoszonego za II kwartał 2021 r.) też będą oznaczać zawieszenie emerytury albo renty. Jeżeli Twoje zarobki nie przekroczą tych kwot, nie stracisz prawa do świadczenia. Warto pamiętać, że graniczne kwoty przychodów ulegają zmianie co kwartał. Od 1-go stycznia 2022 renta socjalna oraz renta z tytułu niezdolności do pracy będzie podlegała takim samym zasadom.

Od czego zacząć poszukiwania pracy?

Zanim przystąpisz do poszukiwania pracy i odpowiedniego dla siebie pracodawcy, zastanów się jakimi umiejętnościami dysponujesz i co możesz zaoferować firmie, do której chciałbyś aplikować. W tym celu wypisz szkoły i kursy, które ukończyłeś, dyplomy, jakie zdobyłeś. Będzie to podstawą do stworzenia CV, czyli życiorysu. Oprócz kompetencji twardych (umiejętności, których można się nauczyć na przykład w szkole, na kursach czy też w pracy) do CV warto wpisać też umiejętności miękkie. Są to kompetencje, często nazywane zdolnościami osobistymi i interpersonalnymi – cechy psychofizyczne i umiejętności społeczne, które decydują o tym, jak się zachowujesz, dogadujesz z innymi ludźmi czy też organizujesz swoją pracę.

Gdzie znajdziesz odpowiednie oferty?

W dobie Internetu masz wręcz nieograniczone możliwości. Portale takie jak Pracuj.pl, Indeed.pl, Praca.pl, codziennie oferują mnóstwo ogłoszeń. Oprócz tego możesz poszukiwać pracy w:

 • zakładach pracy chronionej (w tych zakładach obiekty i pomieszczenia, w których pracują osoby z niepełnosprawnością, muszą zostać odpowiednio dostosowane i przestrzegać określonych przepisów BHP, a przede wszystkim muszą spełniać potrzeby osób z niepełnosprawnościami);
 • Zakłady aktywności zawodowej – ZAZ-y (organizatorami ZAZ-ów są instytucje lub organizacje społeczne);
 • Fundacjach, Stowarzyszeniach dla osób z niepełnosprawnością;
 • Instytucjach Publicznych;
 • Agencjach pośrednictwa pracy dla osób z niepełnosprawnościami, takie jak Sod Janiszewski, Evosolutions, Bpo network, Optea, My wspieramy, FeelComfort, DASIĘ.

Przeglądając oferty i przygotowując się do rekrutacji, warto sprawdzić  opinie o swoim ewentualnym pracodawcy. Możesz to zrobić na stronie Gowork.pl. Opinie o pracodawcy mogą być dodatkowym źródłem informacji, ale również ostrzeżeniem. Negatywne powinny wzbudzić czujność i być wskazówką o co dopytać w trakcie spotkania kwalifikacyjnego.

Jak lepiej pracować: na otwartym rynku czy w zakładzie pracy chronionej?

Im wyższe są Twoje kwalifikacje, tym odważniej powinieneś poszukiwać pracy na rynku otwartym. Pracodawcy coraz chętniej zatrudniają osoby z niepełnosprawnościami, ponieważ wiedzą, że niepełnosprawność nie musi stanowić ograniczenia czy mieć wpływu na wydajność pracownika i osiągnięcia w pracy. O zatrudnieniu decyduje bowiem doświadczenie, wykształcenie, zdobyte umiejętności czy kompetencje miękkie. Posiadanie w swoim zespole osoby z niepełnosprawnością podnosi rangę firmy, jako tej, która stawia na różnorodność i nie poddaje się stereotypom.

Czy mówić o swojej niepełnosprawności?

Pracodawca nie ma prawa wprost pytać o niepełnosprawność, a Ty nie masz obowiązku, aby o niej informować. Pamiętaj jednak, że zatrudnienie osoby z niepełnosprawnością stanowi dodatkowe korzyści dla pracodawcy:

Miesięczne dofinansowanie wynagrodzenia pracownika z niepełnosprawnością od PFRON:

przy znacznym stopniu niepełnosprawności:

 • ze schorzeniem specjalnym – 3 150 zł,
 • bez schorzenia specjalnego – 1 950 zł,

przy umiarkowanym stopniu niepełnosprawności:

 • ze schorzeniem specjalnym – 2 100 zł,
 • bez schorzenia specjalnego – 1 200 zł,

przy lekkim stopniu niepełnosprawności:

 • ze schorzeniem specjalnym – 1 050 zł,
 • bez schorzenia specjalnego – 450 zł.
 1. Refundacja składek ZUS: o dofinansowanie kosztów składek ZUS mogą starać się pracodawcy, którzy zatrudniają co najmniej 25 pracowników i osiągają wskaźnik zatrudnienia osób niepełnosprawnych w wysokości co najmniej 6% oraz pracodawcy zatrudniający mniej niż 25 pracowników, bez względu na wysokość osiąganego wskaźnika zatrudnienia osób niepełnosprawnych.
 2. Zwrot kosztów na przystosowanie stanowiska pracy dla osoby niepełnosprawnej przysługuje pracodawcy, który zatrudni na okres co najmniej 36 miesięcy osobę z niepełnosprawnością.
 3. Zwrot kosztów na szkolenie pracowników z niepełnosprawnościami: na wniosek pracodawcy PFRON może zrefundować koszty szkolenia zatrudnionych u pracodawcy osób z niepełnosprawnościami.
 4. Ulga we wpłatach na PFRON: pracodawcy, którzy nie osiągają odpowiednich wskaźników zatrudnienia osób niepełnosprawnych (minimum 6%), muszą dokonywać obowiązkowych wpłat na PFRON. Kiedy zatrudnią wymaganą liczbę pracowników niepełnosprawnych, są zwolnieni z tej obowiązkowej opłaty.

I przede wszystkim pamiętaj, że nie od razu Kraków zbudowano. Najważniejszy jest pierwszy krok! Osoby z niepełnosprawnością już dawno udowodnili, że w pracy są w pełni sprawni. Praca nie tylko poprawi twoją sytuację finansową, ale także da możliwość rozwoju osobistego oraz społecznego, nowe znajomości, doda pewności.

Źródła:

http://www.prawo.pl/kadry/ile-mozna-dorobic-na-emeryturze-lub-rencie-w-2021-roku,289320.html 

http://www.niepelnosprawni.pl/ledge/x/477514

https://www.pfron.org.pl/pracodawcy/

https://rampa.net.pl/praca-dla-niepelnosprawnych-poradnik-jak-znalezc-prace/

Chcesz wiedzieć więcej?

Skorzystaj z darmowej porady w ramach Kompleksowego Centrum Poradniczego Fundacji Avalon

Udzielamy wsparcia poradniczo-informacyjnego, prawniczego, psychologicznego oraz seksuologicznego. Na stronie Centrum znajdziesz szczegóły odnośnie dyżurów poszczególnych specjalistów.

Zapraszamy!

Powiązane artykuły