Przejdź do głównej zawartości
Mężczyzna trzyma za ramię kobietę w okularach przeciwsłonecznych i z laską. W tle bezchmurne niebo i słońce.
Czas czytania: 4 min

Formy pomocy dla osób z niepełnosprawnościami – wsparcie w 2024 roku

Agnieszka Harasim

Specjalistka ds. niepełnosprawności w Kompleksowym Centrum Poradniczym Fundacji Avalon

Dla wielu osób, które nagle nabywają niepełnosprawność z powodu choroby lub nieszczęśliwego wypadku, wejście w świat niepełnosprawności może być trudnym i pełnym zaskoczeń doświadczeniem. Wymaga nie tylko dostosowania się do nowej kondycji zdrowotnej, lecz także mierzenia się z wyzwaniami w codziennym funkcjonowaniu w społeczeństwie. W takich momentach kluczowe jest poznanie dostępnych form wsparcia.

Aby ułatwić Wam poszukiwanie informacji, w jednym miejscu zebraliśmy listę stron internetowych, które powinna znać każda osoba z niepełnosprawnością i przewlekle chora. Poniższe portale ułatwiają dowiadywanie się o możliwościach pomocy finansowej, umawianie się na wizyty lekarskie oraz wyszukiwanie placówek zapewniających wsparcie informacyjne, prawne i finansowe.

Przepisy prawne często się zmieniają, dlatego zebraliśmy listę stron, na których sprawdzisz na nich, z jakich udogodnień, świadczeń, refinansowań i innych form pomocy można skorzystać w 2024 roku.

Strona internetowa Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych

Sprawdź najświeższe informacje dotyczące dofinansowań, zmian w aktualnych programach i innych kwestii, które mogą mieć znaczący wpływ na dofinansowania dla osób z niepełnosprawnościami.

Portal informacyjny Systemu Obsługi Wsparcia finansowanego ze środków PFRON

Dowiedz się, z jakich dofinansowań możesz skorzystać ramach pomocy z Państwowego Funduszu Rehabilitacyjnego Osób Niepełnosprawnych. Środki finansowe na remont łazienki, zakup komputera czy dofinansowanie do zakupu auta to tylko część programów, z jakich mogą skorzystać osoby posiadające orzeczenie o niepełnosprawności. Na stronie sprawdzisz, gdzie złożyć wnioski.

Dane kontaktowe wojewódzkich odziałów PFRON

Zadzwoń do najbliższego oddziału, aby dowiedzieć się więcej na temat programów realizowanych w ramach pomocy z PFRON. 

Wyszukiwarka zespołów ds. orzekania o niepełnosprawności

Znajdź adresy zespołów, w których należy złożyć dokumenty, aby ubiegać się o orzeczenie o niepełnosprawności.

Baza adresowa wojewódzkich zespołów do spraw orzekania o niepełnosprawności

To w nich składasz dokumenty (orzeczenie o niepełnosprawności, kwestionariusz samooceny oraz wniosek o wydanie decyzji ustalającej poziom potrzeby wsparcia), jeżeli chcesz ubiegać się o świadczenie wspierające.

Świadczenia dla osób z niepełnosprawnościami

Przeczytaj, z jakich świadczeń możesz skorzystać, jeśli posiadasz orzeczenie o niepełnosprawności.

Kompleksowe Centrum Poradnicze Fundacji Avalon

Skorzystaj z bezpłatnego wsparcia psychologicznego, prawnego, seksuologicznego i informacyjnego. Konsultacje przeznaczone są dla osób z niepełnosprawnościami oraz ich rodzin i bliskich.

Kody na zlecenia ortopedyczne

Znajdź kod na dofinansowany w ramach NFZ sprzęt ortopedyczny, który lekarz specjalista powinien wpisać na zleceniu. Uwaga! W 2024 roku niektóre kody uległy zmianie – przeczytasz o tym na stronie Grupy MazaMed. Zlecenie od lekarza zrealizujesz w najbliższym sklepie medycznym.

Rozporządzenie Ministra Zdrowia w sprawie wyrobów medycznych wydawanych na zlecenie

Znajdź aktualne limity dofinansowań na wyroby medyczne dofinansowane z NFZ.

Lista leków refundowanych w 2024
Sprawdź, czy Twój lek podlega refundacji.

Informator o terminach leczenia NFZ

Znajdź lekarza specjalistę z najbliższym terminem wizyty w ramach NFZ.

Świat Przychodni

Znajdź placówki medyczne lub lekarzy-specjalistów wraz z danymi kontaktowymi w miejscu zamieszkania.

Mapa Dostępności Fundacji Avalon

Znajdź dostosowane placówki medyczne i lekarzy specjalistów z doświadczeniem w pracy z osobami z niepełnosprawnościami.

Wyszukiwarka turnusów rehabilitacyjnych

Znajdź turnus rehabilitacyjny w dostępnym ośrodku. Zaznacz filtr: dysfukcje/ schorzenia, a strona przedstawi Ci listę ośrodków, które zajmują się Twoją jednostką chorobową. 

Baza organizacji pozarządowych działających na rzecz osób z niepełnosprawnościami 

Znajdź organizacje pozarządowe, które działają na rzecz osób z niepełnosprawnościami.

Lista podmiotów realizująca program Asystent Osoby Niepełnosprawnej 2024

Osoby posiadające orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności, a także dzieci do 16 r.ż. posiadające orzeczenie, mogą skorzystać z bezpłatnych usług asystenta. Pomoc jest bezpłatna i dobierana w zależności od potrzeb uczestnika projektu.

Lista podmiotów realizująca program Opieka Wytchnieniowa 2024

Opieka wytchnieniowa to forma wsparcia dla opiekunów osób z niepełnosprawnościami. Jej istotą jest zapewnienie opieki osobie niesamodzielnej, dzięki czemu jej opiekun może odpocząć od codziennych obowiązków. Pomoc może być prowadzona w miejscu zamieszkania osoby z niepełnosprawnością, a także poprzez umieszczenie czasowo podopiecznego w placówce całodobowej.

Subkonto w Fundacji Avalon

Subkonto umożliwia gromadzenie środków pieniężnych pochodzących z różnych źródeł – darowizn, 1,5% podatku czy zbiórek prowadzonych w wybranych portalach internetowych. Fundacja Avalon zapewnia beneficjentom wsparcie w apelowaniu o wpłaty i szybką realizację wniosków o dofinansowanie. Utworzenie subkonta pozwala zapewnić sobie większą stabilizację życiową oraz pozyskać środki na kosztowne leczenie i inne potrzeby związane z życiem codziennym.

Pomoc w zakupie leków dla najbardziej potrzebujących mieszkańców Warszawy

Jeżeli jesteś mieszkańcem Warszawy i nie posiadasz środków finansowych, aby wykupić lekarstwa, możesz zgłosić się do Caritas Archidiecezji Warszawskiej, który prowadzi program pomocy w dofinansowaniu leków dla osób najbardziej potrzebujących.

Chcesz wiedzieć więcej?

Skorzystaj z darmowej porady w ramach Kompleksowego Centrum Poradniczego Fundacji Avalon

Udzielamy wsparcia poradniczo-informacyjnego, prawniczego, psychologicznego oraz seksuologicznego. Na stronie Centrum znajdziesz szczegóły odnośnie dyżurów poszczególnych specjalistów.

Zapraszamy!Powiązane artykuły