Grafika ze zdjęciem Kasi unoszącej ręce w górę, Pawła który kieruje dłonie w stronę obiektywu i celuje z nich jak z pistoletów oraz Małgorzaty, która zakrywa dłońmi uszy, a na dłonie ma nałożone słuchawki

Fundacja Avalon wystartowała z drugą odsłoną akcji „Szanuję. Nie dyskryminuję!”

Druga edycja Miesiąca Walki z Dyskryminacją Osób z Niepełnosprawnościami, wzorem pierwszej trwać będzie do końca maja!

W dniu 5 maja obchodzony jest Europejski Dzień walki z Dyskryminacją Osób z Niepełnosprawnościami. Jest to szczególna okazja, aby zwrócić uwagę opinii publicznej na problemy oraz wyzwania, które stoją przed osobami z niepełnosprawnościami w ich codziennym życiu.

Tematem przewodnim 2. edycji Miesiąca Walki z Dyskryminacją Osób z Niepełnosprawnościami Fundacji Avalon jest wizerunek OzN. Sprawdzimy jak ważna jest reprezentacja w procesie normalizowania postrzegania osób z niepełnosprawnościami i jak silnie stereotypowa narracja warunkuje społeczne postawy wobec nich. Będziemy też edukować i wyrabiać wzorce zachowań.

Co, między innymi, przygotowaliśmy?

• Badanie społeczne, w którym sprawdziliśmy jak kreowany i odbierany jest wizerunek osób z niepełnosprawnościami w mediach, filmach czy serialach.
  • Apel, poprzez który każdy może wyrazić swoje wsparcie dla zwiększenia reprezentacji OzN w mediach oraz budowania ich sprawiedliwego wizerunku.
  • Poradnik dobrych obyczajów i savoir-vivre wobec osób z różnymi rodzajami niepełnosprawności,
  • Quiz, w którym można będzie sprawdzić swoją wiedzę na temat codzienności z niepełnosprawnością i zmierzyć się z własnymi postawami wobec OzN,
  • Zbiórkę we współpracy z portalem Zrzutka.pl oraz poprzez zakupy z przypominajką Fani Mani na rzecz Pomarańczowego Telefonu Wsparcia Fundacji Avalon, gdzie osoby potrzebujące będą mogły uzyskać pomoc w razie problemów czy wyzwań z jakimi się spotykają na co dzień!

To oczywiście nie wszystko, a jedynie niektóre z zaplanowanych przez nas działań…

Więcej na temat 2.Miesiąca Walki z Dyskryminacją OzN znajdziesz na dedykowanej podstronie: Szanuję. Nie dyskryminuję!