Na grafice rysunek chłopca i dziewczynki trzymających się za ręce. Napis: Kup piosenkę i wesprzyj działanie Fundacji Avalon. Logotyp Fundacji Avalon i Radia dla Ciebie

“Dziewczynka z zapałkami” – poruszający utwór wspierający pomoc dla uchodźców z niepełnosprawnościami z Ukrainy

“Rozświetlone niebo nie daje spać,
To nie jest księżyc ani światło gwiazd,
Zobaczyłam skrzydła to nie był ptak,
Wzięłam mały plecak na szybki marsz.”

Te wzruszające słowa metaforycznie opisujące wojnę w Ukrainie to cytat wyjątkowego utworu stworzonego przez grupę artystów, wrażliwych na dramat, który toczy się za wschodnią granicą. Charytatywny singiel o tytule “Dziewczynka z zapałkami” będzie miał premierę już 16 września, a dochód z jego sprzedaży artyści postanowili przekazać na Centrum Pomocy Uchodźcom z Niepełnosprawnościami Fundacji Avalon.

Jak powstał ten charytatywny utwór?

Sytuacja w Ukrainie poruszyła wiele serc. Od samego początku wojny z Polski płynie pomoc dla potrzebujących sąsiadów. Wiele rodzin otworzyło swoje domy na uciekających z terenów objętych działaniami wojennymi.

Wojna poruszyła również Macieja Żarnowskiego i Patrycję Hefczyńską, którzy postanowili wydać charytatywny singiel.

Utwór został nagrany P.U.M.A. Studio, a wytwórnia Luna Music zdecydowała się wydać singiel. W nagraniach uczestniczyli: Patrycja Hefczyńska (wokal), Maciej Żarnowski (gitara), Urszula Salamon (flet), Bartosz Staburzyński (bas) oraz Stanisław Staburzyński (pianino). Autorami zarówno tekstu, jak i muzyki są Patrycja Hefczyńska oraz Michał Żarnowski. Piosenka opowiada o życiu w codzienności ogarniętej wojną. Główną bohaterką jest tytułowa dziewczynka, która zalękniona otaczającą rzeczywistością, decyduje się na ucieczkę zabierając ze sobą tylko maleńki plecak. Całość utworu jest utrzymana w spokojnym, nieco melancholijnym klimacie. Połączenie brzmienia gitary akustycznej, fletu oraz kobiecego głosu sprawia, że odbiorca słuchający piosenki jest w stanie zrozumieć wszystkie emocje płynące z przekazu tekstu.

Premiera utworu zaplanowana jest na 16 września. Singiel zostanie wydany w ecopaku i będzie dystrybuowany w sieci sklepów empik oraz na stronie Luna.pl. Dodatkowo użytkownicy platform muzycznych będą mogli tam odsłuchać piosenkę.

Charytatywny Cel

Twórcy utworu “Dziewczynka z zapałkami” od samego początku chcieli nadać charytatywny charakter produkcji i dystrybucji tej piosenki.

Całość środków finansowych ze sprzedaży zostanie przekazanych na rzecz Centrum Pomocy Uchodźcom z Niepełnosprawnościami.

W wyniku wojny w Ukrainie, Fundacja Avalon otworzyła Centrum Pomocy Uchodźcom z Niepełnosprawnościami, w ramach którego umożliwia im skorzystanie z bezpłatnej rehabilitacji w warszawskim Centrum Aktywnej Rehabilitacji Avalon Active, a także bezzwrotne dofinansowanie rehabilitacji na terenie całego kraju. Ponadto oferuje wsparcie dla polskich i ukraińskich organizacji w pozyskaniu dla nich sprzętu ortopedycznego i innego niezbędnego wyposażenia medycznego.