Zdjęcia portretowe psychologa Szymona Chełstowskiego i logopedki Weroniki Witeckiej na kolorowym tle.

Bezpłatny Trening Umiejętności Społecznych (TUS) dla dzieci z niepełnosprawnościami i pełnosprawnych

Centrum Aktywnej Rehabilitacji Fundacji Avalon zaprasza dzieci z niepełnosprawnościami i pełnosprawne na bezpłatne zajęcia Treningu Umiejętności Społecznych (TUS).

Jeżeli zauważasz u swojego dziecka trudności w funkcjonowaniu w grupie, nawiązywaniu nowych znajomości, przestrzeganiu norm społecznych, komunikowaniu potrzeb, radzeniu sobie z sytuacjami konfliktowymi, odczuwaniu niskiego poczuciu własnej wartości, rozpoznawaniu emocji i ich regulacji, radzeniu sobie z przegrywaniem, przyjmowaniu uległej lub agresywnej postawy, odczytywaniu intencji innych ludzi to zapraszamy na zajęcia Treningu Umiejętności Społecznych (TUS).

W przypadku Treningu Umiejętności Społecznych sprawdza się cykl 12 spotkań. Podczas pierwszych 2-3 zajęć stawiamy na integrację uczestników w przyjaznej, bezpiecznej atmosferze oraz zbudowanie kontraktu, który będzie obowiązywał podczas spotkań. To również czas, by odpowiedzieć na pytania dzieci odnośnie celu i przebiegu zajęć. Już od początku cyklu dzieci rozwijają umiejętność komunikacji interpersonalnej. Następnie zaczynamy intensywną pracę nad poprawą konkretnych umiejętności społecznych, a ostatnie zajęcia to czas na wspólną zabawę jako nagrodę za włożony trud w pracę podczas całego cyklu. Pierwszy cykl to zazwyczaj dopiero początek, chociaż już po nim widoczne są pierwsze efekty pracy dziecka. Oczywiście postępy są indywidualną kwestią, która zależy od możliwości dziecka oraz rodzaju i ilości trudności, z jakimi się zmaga. Przy drugim cyklu, kiedy dzieci już są zaznajomione z formą zajęć, łatwiej im przychodzi osiąganie sukcesów. Niektórzy uczestnicy potrzebują np. 4 cyklów, aby osiągnąć oczekiwany cel. Są też dzieci, które jednocześnie uczęszczają na TUS i zajęcia indywidualne, gdyż są trudności, których nie da się przepracować w grupie. Cieszę się, że nasza oferta poszerza się o zajęcia TUS, ponieważ jest to świetna forma terapeutyczna.

Szymon Chełstowski, psycholog dziecięcy Centrum Aktywnej Rehabilitacji Fundacji Avalon

Jeden cykl TUS to 12 godzin bezpłatnych zajęć grupowych, które będą odbywały się w poniedziałki w godzinach popołudniowych. Pierwsze zajęcia rozpoczną się w maju.

Warunkiem wzięcia udziału w zajęciach jest konsultacja rodzica z dzieckiem u naszego psychologa. Zapisy na konsultację odbywają się przez recepcję Fundacji Avalon: