Przejdź do głównej zawartości
Na zdjęciu fizjoterapeutka obejmuje w pasie siedzącego na piętach pacjenta.
Czas czytania: 1 min

Psychosomatyka

Praca fizjoterapeuty najczęściej kojarzona jest z układem ruchu, leczeniem dysfunkcji mięśni i stawów, jednak coraz częściej spojrzenie terapeuty wybiega daleko poza ten obszar. Bierze on pod uwagę choroby towarzyszące, stan narządów trzewnych oraz to, w jakim stanie psychicznym i po jakiego rodzaju przeżyciach pacjent pojawia się w gabinecie.

Obecnie posiadamy coraz większą wiedzę na temat tego jak stres, traumy, chroniczne napięcie psychiczne wpływają na chociażby napięcie mięśniowe, układ odpornościowy i trawienny, sen czy zdolności regeneracyjne. Nie sposób zatem nie wziąć pod uwagę czynników psychicznych w procesie terapeutycznym. Fizjoterapeuci poza uświadamianiem pacjentom jaka rolę odgrywa zdrowie psychiczne w ich zdrowiu fizycznym, dysponują również technikami wpływającymi uspokajająco na przestymulowany układ nerwowy.

Do tego rodzaju terapii wykorzystują między innymi pracę z oddechem, mobilizację i zadbanie o właściwą ruchomość przepony, czy też techniki wspierające odpowiednią aktywność nerwu błędnego. Należy przy tym pamiętać, że w przypadku osób z dużymi problemami w zakresie zdrowia psychicznego zalecana jest również konsultacja z psychoterapeutą. Często idealnym rozwiązaniem jest równoległe prowadzenie terapii psychologicznej i fizjoterapeutycznej, gdzie terapeuci konsultują między sobą proces terapeutyczny.

Już dzisiaj zapisz się na rehabilitację w ramach Centrum Aktywnej Rehabilitacji Avalon Active!

Zapisać możesz się pod adresem e-mail: [email protected] albo telefonicznie 22 349 97 71 lub 796 324 328.

Jesteśmy dostępni od poniedziałku do czwartku w godzinach od 8:00 do 21:00, a w piątki w godzinach 8:00 – 16:00.

Więcej informacji znajdziesz na stronie Centrum Aktywnej Rehabilitacji Avalon Active.

Zapraszamy!

Powiązane artykuły

Na zdjęciu zbliżenie na ręce fizjoterapeuty masujące obszar wokół blizny.

Terapia blizny

Rolą fizjoterapeuty w terapii blizny jest praca nad zachowaniem lub odzyskaniem ruchomości tkanek obszaru objętego bliznowaceniem.
Active fizjoterapia
Fizjoterapeutka uciskająca klatkę piersiową pacjenta leżącego na leżance.

Podejście osteopatyczne

W podejściu osteopatycznym podstawowym założeniem jest zdolność do samoistnego dążenia wszystkich organizmów do osiągnięcia równowagi, inaczej nazywanej homeostazą lub optymalnym dobrostanem.
Active fizjoterapia
Na zdjęciu przybliżenie na ręce naciągające skórę na plecach.

Manipulacje nerwowo-mięśniowe

Metoda pracy, w której fizjoterapeuta za pomocą specjalnych technik manualnych określa, w którym miejscu nerw jest uciśnięty i udrażnia okolicę w celu przywrócenia równowagi napięciowej.
Active fizjoterapia
Na zdjęciu rozmowa pacjentki w gabinecie psycholożki.

Wsparcie psychologiczne

Krótkoterminowa formą pomocy, inna niż psychoterapia i interwencja kryzysowa. Ta forma pomocy jest odpowiednia dla osób, które znajdują się w trudnej sytuacji życiowej.
Active psychoterapia