Przejdź do głównej zawartości
Na zdjęciu fizjoterapeutka obejmuje w pasie siedzącego na piętach pacjenta.
Czas czytania: 1 min

Psychosomatyka

Praca fizjoterapeuty najczęściej kojarzona jest z układem ruchu, leczeniem dysfunkcji mięśni i stawów, jednak coraz częściej spojrzenie terapeuty wybiega daleko poza ten obszar. Bierze on pod uwagę choroby towarzyszące, stan narządów trzewnych oraz to, w jakim stanie psychicznym i po jakiego rodzaju przeżyciach pacjent pojawia się w gabinecie.

Obecnie posiadamy coraz większą wiedzę na temat tego jak stres, traumy, chroniczne napięcie psychiczne wpływają na chociażby napięcie mięśniowe, układ odpornościowy i trawienny, sen czy zdolności regeneracyjne. Nie sposób zatem nie wziąć pod uwagę czynników psychicznych w procesie terapeutycznym. Fizjoterapeuci poza uświadamianiem pacjentom jaka rolę odgrywa zdrowie psychiczne w ich zdrowiu fizycznym, dysponują również technikami wpływającymi uspokajająco na przestymulowany układ nerwowy.

Do tego rodzaju terapii wykorzystują między innymi pracę z oddechem, mobilizację i zadbanie o właściwą ruchomość przepony, czy też techniki wspierające odpowiednią aktywność nerwu błędnego. Należy przy tym pamiętać, że w przypadku osób z dużymi problemami w zakresie zdrowia psychicznego zalecana jest również konsultacja z psychoterapeutą. Często idealnym rozwiązaniem jest równoległe prowadzenie terapii psychologicznej i fizjoterapeutycznej, gdzie terapeuci konsultują między sobą proces terapeutyczny.

Już dzisiaj zapisz się na rehabilitację w ramach Centrum Aktywnej Rehabilitacji Fundacji Avalon!

Zapisać możesz się pod adresem e-mail: [email protected] albo telefonicznie 22 349 97 71 lub 796 324 328.

Jesteśmy dostępni od poniedziałku do czwartku w godzinach od 8:00 do 20:00, a w piątki w godzinach 8:00 – 16:00.

Więcej informacji znajdziesz na stronie Centrum Aktywnej Rehabilitacji Fundacji Avalon.

Zapraszamy!

Powiązane artykuły