Przejdź do głównej zawartości
Pomarańcza leży obok bombki i prezentu. Obok znajduje się tytuł tekstu, pod nim nazwisko autora, a na samym dole logotypy Kompleksowego Centrum Poradniczego, Fundacji Avalon i PFRON.
Czas czytania: 2 min

Przepis na dobre święta

Jakub Rafalski

Psycholog

Święta Bożego Narodzenia zbliżają się wielkimi krokami. Dla jednych będzie to okazja do refleksji w modlitwie i atmosferze pojednania, dla drugich chwile spędzone z rodziną, jeszcze dla innych zwyczajny czas z możliwością odpoczynku. Bez względu na kwestie światopoglądowe ważne, by nie zatracić się w sprawach pobocznych, które mogą przyćmić to, co dla nas najważniejsze.

Poniżej przedstawiamy kilka wskazówek, które pomogą dobrze spędzić świąteczny czas:

  • Postaraj się, by choć trochę odpocząć w czasie świąt. Pomyśl, czy rodzinne spotkanie naprawdę nie może się odbyć bez mnóstwa wigilijnych potraw i perfekcyjnie umytych okien.
  • Spróbuj być asertywny. Nie wdawaj się przy wigilijnym stole w polityczne dyskusje, nie odpowiadaj na trudne pytania jeśli nie masz na to ochoty. W ten sposób zaoszczędzisz sobie wiele stresu i niepotrzebnych przepychanek słownych.
  • Daj sobie czas na bycie samym ze sobą. Każdego w pewnym momencie może zmęczyć ciągłe przebywanie w towarzystwie. W takiej sytuacji wyjdź na spacer, idź do innego pokoju jeśli masz możliwość. Wrócisz potem w lepszym nastroju i z nową energią do rozmowy.
  • Święta to najlepszy moment żeby odnowić stare kontakty, „zakopać topory wojenne”. Zrób pierwszy krok, a z pewnością docenisz uczucie, które towarzyszy ociepleniu relacji.
  • Zrób prezent sam dla siebie. Być może dawno nie robiłeś badań profilaktycznych lub Twój kręgosłup potrzebuje od dłuższego czasu masażu. W okolicach świąt możemy wykupić pakiety zdrowotne w dużo niższych cenach, zapisać się do lekarza bez kolejki w okresie pomiędzy świętami a Sylwestrem.
  • Zrób dobry uczynek. Być może w Twoim otoczeniu jest ktoś, kto samotnie spędza święta, a Ty możesz go zaprosić. A może znasz rodzinę, której nie stać na kupienie prezentów dla dzieci, a Ty masz możliwość zrobienia drobnych upominków. Radość z uszczęśliwienia kogoś i wdzięczność drugiego człowieka z pewnością wpłyną na Twój pozytywny nastrój.

Bez względu jak, gdzie i z kim będziesz spędzać nadchodzące święta pamiętaj, by atmosfera przyjaźni i pokoju wypełniła przede wszystkim Twoje serce, a nie pomieszczenia domu, mieszkania.

Powiązane artykuły