Przejdź do głównej zawartości
Na zdjęciu fizjoterapeutka uciskająca ramię pacjenta.
Czas czytania: 2 min

Proprioceptywne torowanie nerwowo-mięśniowe (PNF – proprioceptive neuromuscular facilitation)

Jest to metoda pracy z pacjentami ortopedycznymi i neurologicznymi, polegająca na pobudzaniu połączeń nerwowo-mięśniowych (neuromuscular) poprzez stymulację receptorów czucia głębokiego (do tego odnosi się nazwa proprioceptive) oraz wszystkich innych receptorów. Stymulację tę wykorzystuje się do nauki prawidłowych wzorców ruchu, reedukacji codziennych czynności, w treningu stabilizacji oraz w działaniach przeciwbólowych. Poza wymienionymi metoda ma na celu poprawę koordynacji, zwiększenie wydolności i usprawnienie funkcji życiowych, takich jak oddychanie czy artykulacja.

Koncepcja zakłada, iż ludzie w swoich ruchach często poruszają się w pewnych wzorcach i poprzez te wzorce najłatwiej torować (tzn. pobudzać, stymulować) odpowiednią aktywność i koordynację mięśni. Cele obierane w pracy z pacjentem najczęściej dotyczą poprawy jakości wykonywania codziennych czynności, np ubierania się, mycia, obsługi w toalecie, chodu. Umiejętności nabyte w czasie terapii pacjent uczy się wykorzystywać w domu. Podczas terapii ważna jest stymulacja dotykowa, słuchowa, wzrokowa oraz wykorzystanie oporu manualnego. W terapii istotne jest także unikanie kompensacji i dokładność ruchu, by pobudzeniu ulegały konkretnie te obszary czy mięśnie, na których nam zależy. Najczęściej zaczyna się od ruchów i czynności, które są dla pacjenta znajome i łatwiejsze do wykonania, aby zwiększyć jego motywację i wiarę we własne siły. Wykorzystuje się także tzw. irradiację, czyli zwiększenie aktywacji mięśni słabych poprzez zaangażowanie silniejszych części ciała.

Metoda znajduje zastosowanie w rozmaitych schorzeniach ortopedycznych, neurologicznych, po urazach i operacjach, czy też przy wadach postawy.

Źródła:

Oficjalna strona IPNFA Polska www.ipnfa.pl

Skrypt kursu podstawowego PNF

Już dzisiaj zapisz się na rehabilitację w ramach Centrum Aktywnej Rehabilitacji Avalon Active!

Zapisać możesz się pod adresem e-mail: [email protected] albo telefonicznie 22 349 97 71 lub 796 324 328.

Jesteśmy dostępni od poniedziałku do czwartku w godzinach od 8:00 do 21:00, a w piątki w godzinach 8:00 – 16:00.

Więcej informacji znajdziesz na stronie Centrum Aktywnej Rehabilitacji Avalon Active.

Zapraszamy!

Powiązane artykuły

Na zdjęciu zbliżenie na ręce fizjoterapeuty masujące obszar wokół blizny.

Terapia blizny

Rolą fizjoterapeuty w terapii blizny jest praca nad zachowaniem lub odzyskaniem ruchomości tkanek obszaru objętego bliznowaceniem.
Active fizjoterapia
Na zdjęciu fizjoterapeutka obejmuje w pasie siedzącego na piętach pacjenta.

Psychosomatyka

Wpływ stresu, traumy, chronicznego napięcia psychicznego na napięcie mięśniowe, układ odpornościowy i trawienny, sen czy zdolności regeneracyjne.
Active fizjoterapia
Fizjoterapeutka uciskająca klatkę piersiową pacjenta leżącego na leżance.

Podejście osteopatyczne

W podejściu osteopatycznym podstawowym założeniem jest zdolność do samoistnego dążenia wszystkich organizmów do osiągnięcia równowagi, inaczej nazywanej homeostazą lub optymalnym dobrostanem.
Active fizjoterapia
Na zdjęciu przybliżenie na ręce naciągające skórę na plecach.

Manipulacje nerwowo-mięśniowe

Metoda pracy, w której fizjoterapeuta za pomocą specjalnych technik manualnych określa, w którym miejscu nerw jest uciśnięty i udrażnia okolicę w celu przywrócenia równowagi napięciowej.
Active fizjoterapia
Na zdjęciu rozmowa pacjentki w gabinecie psycholożki.

Wsparcie psychologiczne

Krótkoterminowa formą pomocy, inna niż psychoterapia i interwencja kryzysowa. Ta forma pomocy jest odpowiednia dla osób, które znajdują się w trudnej sytuacji życiowej.
Active psychoterapia