Przejdź do głównej zawartości
Na zdjęciu przybliżenie na ręce naciągające skórę na plecach.
Czas czytania: 2 min

Manipulacje nerwowo-mięśniowe

Manipulacje nerwowo-mięśniowe to metoda pracy, w której fizjoterapeuta bierze pod uwagę w sposób szczególny układ nerwowy człowieka. Za pomocą specjalnych technik manualnych jest on w stanie określić, w którym miejscu nerw jest uciśnięty/zablokowany, a następnie udrożnić okolicę w celu przywrócenia równowagi napięciowej, co w efekcie zmniejsza wrażliwość nerwu obwodowego. Powyższy proces skutkuje zniesieniem dolegliwości bólowych.

Dolegliwości nie zawsze występują w miejscu, gdzie doszło do ucisku, np. przy problemie z cieśnią nadgarstka mamy do czynienia z bólem występującym po dłoniowej stronie nadgarstka pomiędzy kłębem kciuka a kłębikiem palca małego. Objawy te wynikają z ucisku na nerw pośrodkowy, który może być zablokowany dużo wyżej niż wskazywałyby na to objawy, np. przy splocie ramiennym znajdującym się poniżej obojczyka. Dlatego też zmniejszenie napięcia w okolicy obojczyka może znieść objawy z okolicy nadgarstka, gdyż odpowiednio zdiagnozowane oraz uwolnione zostało miejsce ucisku na nerw pośrodkowy.

Techniki manipulacji nerwowo-mięśniowych mają szerokie zastosowanie u pacjentów ortopedycznych, neurologicznych i po urazach, ale także u osób borykających się z przewlekłymi stanami bólowymi. Opierają się na dokładnej diagnostyce, szczegółowej wiedzy terapeuty i zastosowaniu pracy na przyczynie problemu. Ponadto terapeuta edukuje pacjenta, jak uniknąć nawracania problemu w przyszłości (odpowiednia postawa, nawyki przy pracy, aktywność fizyczna I tak dalej – zależnie od potrzeb organizmu).

Już dzisiaj zapisz się na rehabilitację w ramach Centrum Aktywnej Rehabilitacji Avalon Active!

Zapisać możesz się pod adresem e-mail: [email protected] albo telefonicznie 22 349 97 71 lub 796 324 328.

Jesteśmy dostępni od poniedziałku do czwartku w godzinach od 8:00 do 21:00, a w piątki w godzinach 8:00 – 16:00.

Więcej informacji znajdziesz na stronie Centrum Aktywnej Rehabilitacji Avalon Active.

Zapraszamy!

Powiązane artykuły

Na zdjęciu zbliżenie na ręce fizjoterapeuty masujące obszar wokół blizny.

Terapia blizny

Rolą fizjoterapeuty w terapii blizny jest praca nad zachowaniem lub odzyskaniem ruchomości tkanek obszaru objętego bliznowaceniem.
Active fizjoterapia
Na zdjęciu fizjoterapeutka obejmuje w pasie siedzącego na piętach pacjenta.

Psychosomatyka

Wpływ stresu, traumy, chronicznego napięcia psychicznego na napięcie mięśniowe, układ odpornościowy i trawienny, sen czy zdolności regeneracyjne.
Active fizjoterapia
Fizjoterapeutka uciskająca klatkę piersiową pacjenta leżącego na leżance.

Podejście osteopatyczne

W podejściu osteopatycznym podstawowym założeniem jest zdolność do samoistnego dążenia wszystkich organizmów do osiągnięcia równowagi, inaczej nazywanej homeostazą lub optymalnym dobrostanem.
Active fizjoterapia
Na zdjęciu rozmowa pacjentki w gabinecie psycholożki.

Wsparcie psychologiczne

Krótkoterminowa formą pomocy, inna niż psychoterapia i interwencja kryzysowa. Ta forma pomocy jest odpowiednia dla osób, które znajdują się w trudnej sytuacji życiowej.
Active psychoterapia