Przejdź do głównej zawartości
Na zdjęciu oklejenie placów taśmą do kinesiotapingu.
Czas czytania: 2 min

Kinesiotaping

Kinesiotaping jest metodą wspomagającą, utrwalającą i wydłużającą efekty działań fizjoterapeuty. Polega na oklejaniu różnych części ciała specjalnymi taśmami, które mają wszechstronne zastosowanie – mogą być rozciągane, naklejane w różnych kierunkach, konfiguracjach, o różnej szerokości, z naciągnięciem tkanek pod nimi lub nie – wszystko zależy od efektu, jaki terapeuta chce uzyskać stosując daną aplikację (tak nazywa się naklejona taśma lub taśmy).

Taśma do tapingu wykonana jest z bawełny, a znajdujący się pod nią klej ma charakterystyczny wzór fali i jest hipoalergiczny – taka taśma naśladuje właściwości ludzkiej skóry. Rozciąga się tylko w jednym kierunku – wzdłuż – i potrafi rozciągnąć się do 130-140 procent swojej długości. Jest wodoodporna i zachowuje swoje właściwości nawet do tygodnia użytkowania – w zależności od miejsca aplikacji, rozciągnięcia oraz dbałości o samą aplikację.

Na zdjęciu fizjoterapeutka masuje nogę pacjenta oklejoną taśmą do kinesiotapingu.

Co daje kinesiotaping?

Kinesiotaping działa poprzez mechaniczną stymulację receptorów skóry, a także – poprzez pofałdowanie powierzchni – zwiększa przestrzeń między skórą a powięzią, poprawiając tym samym mikrokrążenie krwi i limfy oraz ruchomość tkanek. Dla tego celu stosuje się aplikacje o niewielkim naciągu taśmy. Nieco mocniejsze – do wspomagania pracy mięśni i grup mięśniowych, np. do wspomagania mięśni goleni przy opadającej stopie, zaś bardzo mocny naciąg – do korekcji mechanicznej. Plastry aplikuje się również przeciwbólowo – ich działanie nie wynika z obecności leku w kleju (bo go tam nie ma), ale z działania na receptory w skórze. Takie aplikacje przeciwbólowe wykorzystuje się np. przy bólach menstruacyjnych, a ich działanie jest najczęściej szybsze oraz dłuższe niż w przypadku leków przeciwbólowych.

Na zdjęciu plecy oklejone taśmą do kinesiotapingu.

Kinesiotaping jest wspaniałą metodą wspomagającą rehabilitację, ale musimy pamiętać, że on sam – podobnie jak żaden lek – nie zastąpi nam codziennej porcji ruchu!

Już dzisiaj zapisz się na rehabilitację w ramach Centrum Aktywnej Rehabilitacji Fundacji Avalon!

Zapisać możesz się pod adresem e-mail: [email protected] albo telefonicznie 22 349 97 71 lub 796 324 328.

Jesteśmy dostępni od poniedziałku do czwartku w godzinach od 8:00 do 20:00, a w piątki w godzinach 8:00 – 16:00.

Więcej informacji znajdziesz na stronie Centrum Aktywnej Rehabilitacji Fundacji Avalon.

Zapraszamy!

Powiązane artykuły