
Idea zawodów MazONsport – wywiad z Arturem Świerczem
MazONsport to wyjątkowa inicjatywa organizowana przez Mazowieckie Centrum Polityki Społecznej, skierowana do osób z niepełnosprawnościami, uczestników Warsztatów Terapii Zajęciowej z terenu województwa mazowieckiego.
Pisaliśmy już aktualność na temat tego wydarzenia, ale postanowiliśmy jeszcze bardziej zagłębić się w temat i porozmawiać z jego twórcą – Arturem Świerczem.
Skąd pomysł na zawody MazONsport?
A: Pomysł na organizację zawodów rekreacyjno-sportowych dla osób z niepełnosprawnościami przez MCPS zrodził się na podstawie moich własnych doświadczeń. Sam od małego jestem aktywny sportowo, zarówno w formie rehabilitacyjnej jak i „zawodowej”. Tu należy wziąć pod uwagę treningi na siłowni, jak i moją wieloletnią przygodę z szermierką na wózkach. Rekreacyjnie także gram w koszykówkę, biorę udział w biegach publicznych itd.
Ba! Napisałem nawet pracę dyplomową na temat wpływu sportu powszechnego na życie osób z niepełnosprawnościami. Kiedy rozpocząłem prace w MCPS, jednocześnie wchodząc w środowisko OzN nieco szerzej, miałem wgląd w organizowane przez różne placówki imprezy. Wtedy jeszcze mocniej zauważyłem potrzebę aktywizacji OzN poprzez sport. Zaproponowałem swoim przełożonym zawody o zasięgu wojewódzkim dla uczestników mazowieckich warsztatów terapii zajęciowej. W końcu w zdrowym ciele zdrowy duch, dlatego postanowiliśmy spróbować i udało się!
Jakich konkurencji możemy się spodziewać podczas zawodów?
A: Tegoroczna II edycja MazONsport to rywalizacja w 5 konkurencjach indywidualnych oraz sztafecie drużynowej.
W tym roku współzawodnictwo będzie toczone indywidualnie, w:
a) rzuty do kosza
b) przenoszenie piłki lekarskiej
c) bieg z przeszkodami
d) refleksomierz – symulator refleksu
e) rzut woreczkiem do celu
oraz drużynowo w sztafecie, składającej się z:
a) przenoszenie piłeczki plastikowej na rakiecie do badmintona
b) spacer po linie
c) slalom między pachołkami z piłeczką pingpongową na łyżce
d) układanie wieży z miękkich klocków
e) slalom z piłką i strzałem na bramkę.
Jak MazONsport pomaga osobom z niepełnosprawnościami?
A: O to, jaki wpływ na osoby z niepełnosprawnościami wywiera MazONsport, trzeba by zapytać samych zainteresowanych i osoby z ich otoczenia. Z mojego punktu widzenia, to świetny sposób na spędzenie czasu aktywnie, integrująco, a przede wszystkim zdrowo. Dochodzą nas słuchy, że zgłaszając się do zawodów wielu z uczestników podejmuje treningi usprawniające, dyscyplinujące. To z pewnością rozwija i wspiera różne procesy samodzielności. To także sygnał do społeczeństwa, że osoby z niepełnosprawnościami mogą i powinny na miarę swoich możliwości funkcjonować jak najpełniej w życiu codziennym. Takie zawody, w moim przekonaniu, przybliżają nas wszystkich do lepszego zrozumienia potrzeb, ale przede wszystkim potencjału osób z niepełnosprawnościami. Być może jest gdzieś nieodkryty za utartymi schematami, które proponuje system.
Jakie inne działania macie w planach w najbliższym czasie?
A: Co do najbliższych planów w zakresie MCPS na ten rok zaplanowaliśmy: przeprowadzenie konkursów Mazowiecka Lady D i Mazowiecki Gentleman D – to nasze wyjątkowe inicjatywy, mające na celu docenienie tych osób, które swoją działalnością w różnych dziedzinach życia zmieniają otoczenie, inspirują innych i przyczyniają się do budowania lepszego świata.
Ponadto chcemy zorganizować konferencję pn. Mazowieckie Sejmik Osób Niepełnosprawnych. Chcemy podczas tego spotkania skupić się na istocie aktywizacji zawodowej osób z niepełnosprawnościami, a w szczególności niefinansowym korzyścią zatrudnienia osób z niepełnosprawnością. Przedsięwzięcie ma na celu zwrócenie uwagi na problemy, ale przede wszystkim możliwości i potencjał Osób z Niepełnosprawnościami w miejscu pracy. Dążymy do wymiany doświadczeń, dobrych praktyk oraz wsparcia i wypracowania kierunków w zatrudnianiu tej grupy społecznej wśród niezdecydowanych, wahających się.
W ślad tego wydarzenia przewidujemy przeprowadzenie kampanii społecznej na temat zwiększenia świadomości wśród pracodawców o niefinansowych korzyściach wynikających z zatrudniania osób z niepełnosprawnością. Naszym założeniem jest promowanie włączenia społecznego, równości szans oraz pokazania pozytywnych aspektów, jakie dla organizacji niesie zatrudnienie osób z różnymi rodzajami niepełnosprawności.
Z całą pewnością ogłosimy kolejny konkurs plastyczny dla osób z niepełnosprawnościami „Odkrywamy talenty” który cieszy się niemałym uznaniem wśród artystów-amatorów.
No i na koniec postaramy się o godne celebrowanie wyjątkowego święta, czyli dnia osób z niepełnosprawnościami przypadającego na 3 grudnia.
Przed nami rok pełen wrażeń. Warto nas obserwować!
Źródło grafiki: MCPS