Nasz serwis używa cookies. Szczegóły w Polityce prywatności. Możesz sam skonfigurować cookies w Twojej przeglądarce. Brak zmiany ustawień oznacza akceptację naszej polityki

Terapia manualna kojarzy się przede wszystkim z pracą na stawach, sporo mówi się o mobilizacji lub manipulacji stawów, ale przecież nasze ciało to nie tylko kości i stawy...

 

Terapia manualna kojarzy się przede wszystkim z pracą na stawach, sporo mówi się o mobilizacji lub manipulacji stawów, ale przecież nasze ciało to nie tylko kości i stawy.

 

Czym jest zatem tkanka miękka? 

Z anatomicznego punktu widzenia, jest to tkanka, która łączy, wspiera, lub otacza narządy organizmu, i nie jest tkanką kostną. Do tkanek miękkich zalicza się: ścięgna, więzadła, skóra, elementy tkanki łącznej, tkankę tłuszczową, błonę maziową, mięśnie, nerwy, naczynia krwionośne. Na tego typu tkankach również stosuje się mobilizacje, manipulacje oraz wiele innych technik, które dzieli się na poszczególne grupy, w zależności od tkanki wykazującej ograniczenia. Wyróżniamy:

 

1. Techniki energizacji tkanek miękkich, to zbiór metod wykorzystujących wysiłek fizyczny pacjenta w celu likwidowania zaburzeń w obrębie tkanek miękkich. Można je stosować w przypadku podwyższonego napięcia mięśniowego, przykurczy pochodzenia mięśniowego, spastyki, osłabienia mięśni, miejscowych obrzęków, zastojów żylnych, ograniczeń ruchomości stawów wynikających z dysfunkcji tkanek miękkich.

 

{gallery}TkankiMiekkie{/gallery}

 

2. Mięśniowo-powięziowe rozluźnianie. Ograniczenia w obrębie powięzi mogą powodować powstawanie nieprawidłowych napięć, które pociągają struktury kostne w nieprawidłowych kierunkach doprowadzając do kompresji w stawach, powodując ból i dysfunkcję. Również struktury nerwowe i naczynia krwionośne mogą być uciskane zaburzając ich funkcję. Skrócenie struktur mięśniowo-powięziowych powoduje ograniczenie długości, redukując siłę, możliwości kurczenia i wytrzymałość mięśni. Przedstawiona metoda polega na likwidowaniu restrykcji wykorzystując tzw. fenomen rozluźniania. Jest to metoda, w której pacjent jest całkowicie pasywny i nie wykonuje żadnych czynności.

 

mm2

 

3. Techniki aktywnego rozluźniania. Technika polega na utrzymaniu stałego nacisku lub zablokowaniu tkanek podczas gdy jednocześnie wykonywane jest rozciąganie tkanki. Istnieją trzy typy technik aktywnego rozluźniania - pasywna, aktywna i w pozycji obciążenia stawu. W technice pasywnej terapeuta utrzymuje nacisk na tkankę i sam porusza częścią ciała, którą ma rozluźnić. Forma ta jest bardzo relaksująca i powoduje duże rozluźnienie. W formie aktywnej terapeuta aplikuje nacisk a pacjent wykonuje ruch ciała w kierunku rozciągania. Jest ona bardziej intensywna ale czasami lepiej tolerowana przez pacjenta szczególnie z dużym bólem (samokontrola ruchu). Można ją połączyć z oporowaniem ruchu lub technikami energizacji mięśni. Technika w pozycji obciążenia stawu jest bardzo efektywna w przywracaniu pełnej funkcji tkanek np. u sportowców. Wykonuje się ją na końcu procesu leczenia.

 

{gallery}TkankiMiekkie2{/gallery}

 

4. Terapia punktów spustowych jest techniką która wykorzystuje różne formy ucisku i ruchów w różnych kierunkach we wrażliwych miejscach w tkance mięśniowej. Celem terapii jest uwolnienie się od bólu i poprawa zaburzonych wzorców ruchowych. Terapia punktów spustowych czasem jest też nazywana terapią mięśniowo- powięziową.

 

mm5

 

5. Neuromobilizacja, jest terapią manualną w której naukład nerwowydziała się bezpośrednio, na struktury tkanek nerwowych, aby usprawnić ich elastyczność. Terapia ta ma na celu normalizację procesów nerwowych, a przez to pełniejsze przekazywanie informacji w organizmie i usprawnienie procesów naprawczych. W niektórych przypadkach pozwala ono na natychmiastową poprawę funkcji i szybszą regenerację podrażnionych tkanek nerwowych. Neuromobilizacja polega na napinaniu lub uruchamianiu nerwów przez odpowiednie kombinacje ustawień i trakcji, przeprowadzane podobnie jak w testach napięciowych.

 

{gallery}TkankiMiekkie3{/gallery}

 

Odsłony: 30415
Ulotkę wygenerowano: 429
Ulotkę wysłano mailem: 0

Rehabilitację prowadzimy dla osób od 16 roku życia.

 

Chcesz się zapisać na rehabilitację? Kliknij tutaj.

 

Chcesz poznać odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania? Kliknij tutaj.