• Pełno(s)prawnie seksualni

  Pełno(s)prawnie seksualni

  Dołącz do akcji organizowanej przez projekt Sekson i markę Your KAYA Czytaj więcej...
 • Wyślij SMS charytatywny!

  Wyślij SMS charytatywny!

  Okaż wsparcie podopiecznym Fundacji Avalon Czytaj więcej...
 • Załóż subkonto!

  Załóż subkonto!

  Poznaj możliwości, które Ci daje Fundacja Avalon. Czytaj więcej...
 • Zbadaj się. Nie odkładaj!

  Zbadaj się. Nie odkładaj!

  Odkryj Mapę Dostępności Fundacji Avalon Czytaj więcej...
 • Aktywność kluczem do niezależności

  Aktywność kluczem do niezależności

  Weź udział w bezpłatnym projekcie współfinansowanym ze środków PFRON, także online. Czytaj więcej...
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5

 

Nasze projekty

POMÓŻ NAM POMAGAĆ

Numer KRS: 0000270809

Numer konta: 62 1600 1286 0003 0031 8642 6001

Dane do przelewów walutowych i zagranicznych 

PRZEKAŻ 1% PODATKU

Najlepszy sposób na przekazanie 1% podatku dla Podopiecznych Naszej Fundacji!

Aktualności

Konferencja „Sekson” o seksualności i rodzicielstwie osób z niepełnosprawnościami – wyłączamy tabu, włączamy wiedzę

W dniach 19-20 września w Centrum Kreatywności Targowa w Warszawie odbędzie się konferencja pod tytułem „Sekson”, poświęcona seksualności i rodzicielstwu osób z niepełnosprawnością ruchową. Udział w wydarzeniu jest bezpłatny, ale wymaga wcześniejszej rejestracji, której można dokonać już teraz na stronie www.sekson.pl. 

W dniach 19-20 września w Centrum Kreatywności Targowa w Warszawie odbędzie się konferencja pod tytułem „Sekson”, poświęcona seksualności i rodzicielstwu osób z niepełnosprawnością ruchową. Udział w wydarzeniu jest bezpłatny, ale wymaga wcześniejszej rejestracji, której można dokonać już teraz na stronie www.sekson.pl.

Sekson to ogólnopolska inicjatywa edukacyjna Fundacji Avalon. Projekt szeroko porusza tematykę związaną z seksualnością i rodzicielstwem osób z niepełnosprawnością ruchową (OzN). Celem inicjatywy jest zmiana stereotypów myślenia na temat życia intymnego i rodzinnego osób z niepełnosprawnościami, a także zwiększanie świadomości społeczeństwa w zakresie potrzeb i barier, z jakimi na co dzień borykają się OzN.  

#WyłączamyTabu i #WłączamyWiedzę o seksualności i rodzicielstwie OzN 

Temat seksualności i rodzicielstwa osób z niepełnosprawnością ruchową (OzN) to w Polsce wciąż temat tabu.  

W dużej części społeczeństwa funkcjonuje przeświadczenie, że rozmowy na ten temat w ogóle nie powinny być poruszane w kontekście osób z niepełnosprawnościami. Problem wynika przede wszystkim z braku wiedzy o potrzebach tej grupy w zakresie seksualności, związków i rodzicielstwa. Dlatego główne hasła, jakie przyświecają projektowi i konferencji Seksonto #WyłączamyTabu i #WłączamyWiedzę – mówi Łukasz Wielgosz, Pełnomocnik Zarządu Fundacji Avalon. 

Temat seksualności OzN jest istotny nie tylko z perspektywy edukacyjnej. To również bardzo ważna kwestia dla samych osób z niepełnosprawnościami. Projekt Fundacji Avalon stanowić ma źródło informacji, a także stwarza przestrzeń do dyskusji o problemach, z jakimi muszą się mierzyć OzN w tym zakresie. 

W naszym kraju temat seksualności OzN to nadal obszar, który wzbudza śmiech i zażenowanie. Tymczasem my, osoby z niepełnosprawnościami, mamy takie same potrzeby jak każdy. Faktem jest, że jesteśmy w związkach, czujemy bliskość drugiej osoby i angażujemy się w relacje, nie tylko te heteronormatywne. Poprzez moją działalność na blogu i w mediach społecznościowych staram się uświadamiać, z jakimi problemami mierzą się osoby na wózkach, takie jak ja i że to taka sama grupa społeczna jak pełnosprawni. Niestety wciąż spotykam się z przeświadczeniem, że niektóre obszary życia nie powinny w ogóle interesować OzN  – mówi Renata Orłowska, autorka bloga zaniczka.pl, a także jedna z prelegentek tegorocznej konferencji Sekson. 

Dodatkową barierą okazuje się również kwestia rodzicielstwa, która równie często budzi wiele nieuzasadnionych społecznych wątpliwości. 

Jestem osobą z niepełnosprawnością ruchową. Pomimo ograniczeń mam wspaniałą żonę Danusię oraz dwuletniego synka Adasia. Spełniam się w roli męża i ojca. Bazując na własnych doświadczeniach mogę śmiało powiedzieć, że większość barier funkcjonuje tylko w naszych głowach. Niestety istnieje w Polsce pogląd odbierający osobom z niepełnosprawnościami przyzwolenie na zakładanie własnej rodziny i rodzicielstwo. Takie postawy są całkowicie niesprawiedliwe i często doprowadzają do alienacji, rzutując negatywnie na ogół społeczeństwa. Dlatego uważam, że dyskusja w tym zakresie to jeden z priorytetów – komentuje Łukasz Krasoń, mówca motywacyjny. 

Konferencja Sekson 

Konferencja edukacyjna to najważniejsze, coroczne wydarzenie, organizowane przez Fundację Avalon w ramach projektu Sekson. Jej druga edycja odbędzie się w dniach 19-20 września w Centrum Kreatywności Targowa w Warszawie.  

Pierwszy dzień konferencji koncentrować się będzie wokół tematyki rodzicielstwa, drugi natomiast poświęcony zostanie seksualności OzN. Udział w wydarzeniu wezmą, zarówno specjaliści z zakresu seksuologii, psychologii społecznej i lekarze (m.in.  dr n. med. Piotr Świniarski i dr n. hum. Alicja Długołęcka), jak również rehabilitanci oraz osoby z niepełnosprawnościami (m.in. Renata Orłowska, Katarzyna Hajduga, Tomasz Biduś).  

W tym roku poza licznymi wykładami i panelami dyskusyjnymi organizatorzy przewidzieli 9 praktycznych warsztatów poświęconych OzN i rodzicom dzieci z niepełnosprawnością ruchową. Poruszana podczas nich tematyka będzie koncentrować się wokół fizjoterapii ginekologicznej i seksualności OzN, opieki rodziców z niepełnosprawnością nad niemowlętami i wychowania dziecka z wrodzoną niepełnosprawnością.