Końcowa odpowiedź Ministerstwa Finansów na petycję Fundacji Avalon

Fundacja Avalon wysłała do Ministra Finansów Tadeusza Kościńskiego petycję dotyczącą przywrócenie dostępu do informacji o Urzędach Skarbowych przy poszczególnych wpłatach z 1%. Apel poparło ponad 5 tys. osób, w tym największe organizacje pozarządowe. Stworzona petycja była reakcją środowiska na brak informacji o szczegółach wpłat z 1% podatku.

W finalnej odpowiedzi Ministerstwa Finansów, która zamyka poruszoną przez nas kwestię z przykrością czytamy, że w świetle przepisów, organizacje nie będą otrzymywać danych o Urzędach Skarbowych, z których pochodziły wpłaty na subkonta podopiecznych.  

Decyzja została uargumentowana przeprowadzoną w 2020 automatyzacją i centralizacją dystrybucji kwot z 1% - aktualnie za przekazanie wpłat OPP odpowiada Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Bydgoszczy. Zdaniem Ministerstwa Finansów, przygotowywany przez Naczelnika przelew zbiorczy, który trafia do OPP nie wymaga dodatkowych informacji. Dlatego udostępnianie listy Urzędów Skarbowych, w których rozliczali się podatnicy, jest w interpretacji Ministerstwa niepotrzebne.

Jesteśmy zaniepokojeni faktem, iż zarówno Fundacja jak i nasi podopieczni zostaliśmy pozbawieni możliwości pomocy podopiecznym w poszukiwaniu zaginionych wpłat.

Jednocześnie chcemy podziękować wszystkim osobom oraz Fundacji „Zdążyć z Pomocą”, Fundacji Sedeka, Fundacji Serce Dziecka im. Diny Radziwiłłowej, Fundacji Serce dla Maluszka, Fundacji Diabeciaki oraz Fundacji Anny Dymnej „Mimo Wszystko” za wsparcie naszej inicjatywy. 

Odpowiedź Ministerstwa Finansów jest dostępna TUTAJ.

POMÓŻ NAM POMAGAĆ

PRZEKAŻ 1% PODATKU

Najlepszy sposób na przekazanie 1% podatku dla Podopiecznych Naszej Fundacji!