Złap oddech

Zastanawialiście się kiedyś nad tak prozaiczna czynnością jak oddech?  Jestem przekonany że większość z was po prostu oddycha i nigdy nie zastanawiało się nad tym jak to robi, czy robi to dobrze czy źle, albo nawet nigdy  nie myślało o tym że można to robić źle... Jeżeli w danej chwili nie jesteśmy pod wodą i jesteśmy w stanie złapać oddech to wszystko jest w porządku.

Niestety w rzeczywistości jest trochę inaczej.

 

Znaczna część z was pewnie wie że istnieje coś takiego jak przepona, trochę mniejsza część wie gdzie się znajduje a jeszcze mniejsza część wie jak jej świadomie używać. Zatem dla tych mniej świadomych, przepona to najsilniejszy mięsień oddechowy, oddziela jamę klatki piersiowej od jamy brzusznej. Kiedy bierzesz wdech przepona kurczy się tworząc podciśnienie w klatce piersiowej a dzięki temu powietrze jest w stanie dostać się do płuc. Proste, ale tylko w teorii.

Problem polega na tym że ponad połowa z was prawdopodobnie tego nie robi. Zatem w tym momencie połóż rękę na swoim brzuchu i weź głęboki wdech, jeżeli twoja klatka uniosła się a brzuch delikatnie wypchnął  twoją rękę a przy wydechu analogicznie twoja klatka opada a brzuch się wciąga oznacza to prawidłową prace przepony. Brawo! Tak jak wspomniałem wcześniej u sporej części z was wyglądało to odwrotnie.

Wraz z wdechem unosi się klatka w wyniku pracy mięśni międzyżebrowych a brzuch wciągany jest do środka przez mięsień poprzeczny brzucha a nasza przepona jest leniwa i nie pracuje wcale. Efektem takiego wzorca oddechu może  być przyczyna  wielu problemów w twoim organizmie  począwszy od szybkiego meczenia się, bólów głowy a  kończąc na problemach z kręgosłupem lędźwiowym.

Może ci się to wydawać nieprawdopodobne ale sposób w jaki oddychasz ma znaczny wpływ na ustawienie oraz stabilność twojego kręgosłupa. Spowodowane jest to faktem że wiele mięśni które odpowiada za utrzymanie poprawnej sylwetki  również wykorzystywane są do prawidłowego oddychania. Zatem przywrócenie poprawnego wzorca oddychania przyczyni się do obniżenia napięcia mięśni w obrębie szyi co za tym idzie zmniejszenie się występowania bólów głowy,zwiększony zakres ruchów głowy i klatki piersiowej oraz lepszą stabilizację odcinka lędźwiowego która zmniejszy ryzyko wystąpienia kontuzji oraz poprawi naszą sylwetkę.

Resumując poprawa wzorca oddechu przyniesie ci wiele dobrego bez różnicy czy jesteś sportowcem czy z jakiegoś powodu uczęszczasz na rehabilitacje, pierwsza rzeczą przed rozpoczęciem ćwiczeń powinna być nauka prawidłowego oddechu ze względu na możliwość zbudowania mocnej stabilności tułowia oraz zwiększenie pojemności płuc co za tym idzie  polepszenie swojej wydolności.

 

Tekst: Wojciech Kubiś

Źródło zdjęć:

https://www.flickr.com/

POMÓŻ NAM POMAGAĆ

PRZEKAŻ 1% PODATKU

Najlepszy sposób na przekazanie 1% podatku dla Podopiecznych Naszej Fundacji!