Nasz serwis używa cookies. Szczegóły w Polityce prywatności. Możesz sam skonfigurować cookies w Twojej przeglądarce. Brak zmiany ustawień oznacza akceptację naszej polityki
Taśmy powięziowo – mięśniowe

 

Organizm ludzki posiada wewnętrzny mechanizm samoregulacji, w skład którego wchodzi też system powięzi. Zbudowany jest on z tkanki łącznej i tworzy coś w rodzaju "drugiego szkieletu". Porównać go można tez do siatki, która otacza mięśnie, więzadła, organy wewnętrzne, naczynia krwionośne, naczynia limfatyczne i tkankę nerwową. Właściwie nie ma w naszym organizmie komórek, które nie są objęte powięziami. Powięź to włóknista tkanka, która otacza ciało pod skórą, przedziela mięśnie oraz grupy mięśniowe, dzieląc je na warstwy. Powięź tworzy integralną, nieprzerwaną, łączącą strukturę od przyczepów w wewnętrznych częściach czaszki poprzez powięzi narządów wewnętrznych do rozcięgna podeszwowego stóp. Jeśli pewien fragment tego kompleksu ulegnie uszkodzeniu lub zrostowi to można się spodziewać negatywnych skutków w odległych strukturach naszego ciała.  

 

T.W. Myers, osteopata, posiadający ponad 25-letnie doświadczenie w pracy z ludzkim ciałem zaczął się głęboko zastanawiać nad systemem mięśniowo-powięziowym i jego strukturalnym usystematyzowaniem. Wykorzystując wcześniej zdobyte doświadczenia własne, stworzył system 12 taśm mięśniowo-powięziowych (taśm anatomicznych). Przykładową taśmą jest taśma spiralna, która przebiega przez krawędź potyliczną/wyrostek sutkowaty, - atlas/wyrostek poprzeczny obrotnika (II kręg szyjny) - m. płatowaty głowy i szyi - mm. rownoległoboczny mniejszy i większy - m. zębaty przedni - m. skośny zewn. brzucha - m. skośny wewn. brzucha - naprężacz powięzi szerokiej - pasmo biodrowo-piszczelowe - m. piszczelowy przedni - podstawa 1 kości śródstopia - m. strzałkowy długi - m. dwugłowy uda - kość krzyżowa - powięź krzyżowo lędźwiowa/prostownik grzbietu - krawędź potyliczna.

 

Taśmy mięśniowo-powięziowe to system rozpoznawania zaburzeń w systemie mięśniowo-powięziowym oraz tworzenia skutecznych strategii terapeutycznych nakierowanych na rozwiązywanie tych problemów. Praca według tej koncepcji polega na analizie postawy i zastosowaniu technik mobilizacji powięzi w celu normalizacji napięcia mięśni i przywrócenia balansu w ciele. Zmieniając wzorce postawy i ruchu osiągamy pozostającą na długo zmianę, która pozwala pacjentom nie tylko na pozbycie się wielu dolegliwości, ale również przyniesie zmianę w wielu innych aspektach życia danej osoby.

 

Terapię rozpoczynamy od obejrzenia pacjenta w bieliźnie, z przodu, z tyłu i z boku. Zwracamy uwagę na wszelkie asymetrie na ciele pacjenta, oceniamy linię barków, kolców biodrowych, skrzywienia kręgosłupa, długość kończyn górnych i dolnych. Oceniamy, czy któraś okolica ciała pacjenta przesunięta jest względem innej. Po dokładnym obejrzeniu pacjenta ustalamy, które taśmy powięziowo-mięśniowe są napięte i w jakiej kolejności będziemy je rozluźniać. Jedną z najczęściej napiętych taśm anatomicznych jest taśma spiralna lewa lub prawa. Do rozluźnienia taśmy możemy wykorzystać różne techniki np.: technikę tkanek miękkich, poizometryczną relaksację mięśni, masaż klasyczny, punkty spustowe. Pamiętać jednak musimy o prawidłowej kolejności rozluźniania i jego kierunku. Rozluźnianie zawsze wykonujemy w kierunku dosercowym i rozpoczynamy od głowy, następnie szyja, tułów, brzuch, pośladki, kończyny dolne. Po zakończonej terapii dobrze jest dać pacjentowi czas na dojście do siebie, ponieważ terapia jest strasznie męcząca i obciążająca organizm (czasami pacjenci wracają do siebie dopiero po kilku dniach), ale za to terapia przynosi niesamowite efekty, sam ją stosuję u swoich pacjentów i widzę jej efekty. Dodatkowo ciekawym elementem terapii jest taping wzdłuż przebiegu taśm anatomicznych, utrzymuje on rozluźnienie mięśni po wyjściu pacjenta do domu.

 

Polecam terapię rozluźniania taśm powięziowo-mięśniowych, jest męcząca dla pacjenta, ale przynosi duże efekty.

 

Źródło: Thomas W. MyersTaśmy anatomiczne. Meridiany Mięśniowo-Powięziowe dla Terapeutów Manualnych i Specjalistów Leczenia Ruchem”. DB Publishing Wydanie drugie

 

Opracował: Michał Wojciechowski (fizjoterapeuta)

Odsłony: 11425
Ulotkę wygenerowano: 179
Ulotkę wysłano mailem: 0

Masz pytanie? Prześlij prośbę o kontakt:

Temat kontaktu *

 

Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Fundacja Avalon – Bezpośrednia Pomoc Niepełnosprawnym z siedzibą przy ul. Michała Kajki 80/82 lok 1, 04-620 Warszawa. Kontakt z administratorem możliwy jest pod nr tel. 22 266 82 36 lub email: [email protected]. Kontakt z inspektorem ochrony danych osobowych możliwy jest za pomocą email: [email protected]

Dane osobowe będą przetwarzane w celach kontaktowych, a w przypadku wyrażenia przez Państwa dodatkowej zgody także w celach marketingowych i promocyjnych oraz statystycznych administratora danych. Przysługuje Pani/Panu prawo do wycofania zgody w każdym momencie. Wycofanie zgody nie ma skutku dla przetwarzania wykonanego przed cofnięciem zgody. W razie takiej konieczności dane mogą być udostępnione podmiotom upoważnionym na podstawie przepisów prawa. Przysługuje Pani/Panu prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania. Przysługuje również Pani/Panu prawo do wniesienia sprzeciwu oraz prawo do przenoszenia danych. Może Pani/Pan wnieść skargę do organu nadzorczego. Pełna treść klauzuli informacyjnej znajduje się tutaj.

e-pity po prostu

Pomóż nam pomagać!

KRS:

0000270809

Numer konta do darowizn dla Podopiecznych:

62 1600 1286 0003 0031 8642 6001

BNP Paribas Bank Polska S.A.

Dane dla przelewów walutowych i zagranicznych >>
Donations in other currencies (Euro, USD and more) >>

OPINEO 2018a