Nasz serwis używa cookies. Szczegóły w Polityce prywatności. Możesz sam skonfigurować cookies w Twojej przeglądarce. Brak zmiany ustawień oznacza akceptację naszej polityki
Syndrom niespokojnych nóg

Syndrom niespokojnych nóg (Restless Legs Syndrome) to schorzenie neurologiczne charakteryzujące się nieodpartą potrzebą poruszania nogami, szczególnie podczas siedzenia i leżenia. Przykre uczucie mrowienia, szczypania, skurczów pojawiające się głęboko w mięśniach zmusza do ciągłego poruszania nogami lub energicznego chodzenia. Objawy zakłócające zasypianie mogą powracać w nocy prowadząc do bezsenności. Schorzenie występuje już u ok 10% dorosłych w Europie oraz Ameryce Północnej, a częstotliwość występowania wzrasta wraz z wiekiem.

 

Występuje najczęściej u osób w średnim wieku i starszych. Dotyczy częściej kobiet niż mężczyzn. Pojawia się również u kobiet ciężarnych w ostatnich miesiącach ciąży, jak również może być uwarunkowane genetycznie. Również nadużywanie kofeiny, nikotyny i alkoholu, a także przewlekły stres mogą nasilać objawy choroby, jednak nie jest pewne, czy mogą być czynnikami wyzwalającymi chorobę.

 

Schorzenie może dodatkowo towarzyszyć takim chorobom przewlekłym i stanom jak:

- cukrzyca

- niewydolność nerek

- schorzenia tarczycy

- choroba Parkinsona

- reumatoidalne zapalenie stawów

- ciąży, zwłaszcza w trzecim trymestrze, ustępując samoistnie kilka tygodni po porodzie

- niedokrwistości z niedoboru żelaza

- schorzeniom neurologicznym, takim jak urazy i guzy rdzenia kręgowego oraz neuropatie obwodowe

- stosowaniu leków takich jak trójcykliczne leki przeciwdepresyjne, leki przeciwwymiotne (metoklopramid), przeciwpadaczkowe (fenytoina), przeciwpsychotyczne (haloperidol lub pochodne fenotiazyny), niektóre leki przeciwuczuleniowe

 

Wiele osób z podanymi powyżej objawami nie zostaje zdiagnozowanych. Nie zgłaszają się do lekarza uważając objawy za zbyt trudne do opisania lub niepoważne. Wielu lekarzy przypisuje występowanie dolegliwości nadmiernemu stresowi lub bezsenności.

 

Ważne jednak by, gdy zauważy się objawy podobne do wymienionych, udać się do lekarza neurologa, który pomoże potwierdzić lub wykluczyć diagnozę, a przez to wdrożyć odpowiednie leczenie. Nie ma konkretnego badanie laboratoryjnego specyficznego dla zespołu niespokojnych nóg, diagnoza stawiana jest głównie na podstawie wywiadu medycznego, badania fizykalnego oraz badań laboratoryjnych wykluczających inne schorzenia mogące odpowiadać za podobne objawy.

 

W leczeniu choroby należy uwzględnić modyfikację stylu życia w kierunku regularnej aktywności fizycznej, ograniczenia spożycia kawy, alkoholu i nikotyny oraz utrzymania odpowiedniej higieny snu np. wietrzenie sypialni przed snem. Ważne jest również leczenie współistniejących schorzeń, takich jak cukrzyca, anemia z niedoboru żelaza, choroby tarczycy czy neuropatia obwodowa, powoduje to złagodzenie objawów. Często konieczna jest suplementacja żelaza, kwasu foliowego i magnezu, która powinna być prowadzona zawsze pod kontrolą lekarza.

 

Opracowała Katarzyna Otulak (fizjoterapeutka)


Zdjęcie głównej pochodzi z tej strony.

 

 

 

Odsłony: 2037
Ulotkę wygenerowano: 175
Ulotkę wysłano mailem: 0

Masz pytanie? Prześlij prośbę o kontakt:

Temat kontaktu *

 

Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Fundacja Avalon – Bezpośrednia Pomoc Niepełnosprawnym z siedzibą przy ul. Michała Kajki 80/82 lok 1, 04-620 Warszawa. Kontakt z administratorem możliwy jest pod nr tel. 22 266 82 36 lub email: [email protected]. Kontakt z inspektorem ochrony danych osobowych możliwy jest za pomocą email: [email protected]

Dane osobowe będą przetwarzane w celach kontaktowych, a w przypadku wyrażenia przez Państwa dodatkowej zgody także w celach marketingowych i promocyjnych oraz statystycznych administratora danych. Przysługuje Pani/Panu prawo do wycofania zgody w każdym momencie. Wycofanie zgody nie ma skutku dla przetwarzania wykonanego przed cofnięciem zgody. W razie takiej konieczności dane mogą być udostępnione podmiotom upoważnionym na podstawie przepisów prawa. Przysługuje Pani/Panu prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania. Przysługuje również Pani/Panu prawo do wniesienia sprzeciwu oraz prawo do przenoszenia danych. Może Pani/Pan wnieść skargę do organu nadzorczego. Pełna treść klauzuli informacyjnej znajduje się tutaj.

e-pity po prostu

Pomóż nam pomagać!

KRS:

0000270809

Numer konta do darowizn dla Podopiecznych:

62 1600 1286 0003 0031 8642 6001

BNP Paribas Bank Polska S.A.

Dane dla przelewów walutowych i zagranicznych >>
Donations in other currencies (Euro, USD and more) >>

OPINEO 2018a