Nasz serwis używa cookies. Szczegóły w Polityce prywatności. Możesz sam skonfigurować cookies w Twojej przeglądarce. Brak zmiany ustawień oznacza akceptację naszej polityki
Przycisk Sieci Życia® - czy może być alternatywą dla opiekunki?

Życie codzienne angażuje naszą energię, wymaga aktywności i mobilności, a także stawia często różnego rodzaju wyzwania. Dla niektórych osób zwykłe prozaiczne czynności, takie jak poruszanie się po mieszkaniu, przygotowywanie posiłków, higiena osobista czy funkcjonowanie w społeczeństwie jest pewnego rodzaju zagrożeniem zdrowia lub życia. Uświadamiając to sobie wiele osób ogarniętych lękami rezygnuje z dalszych aktywności. Taki stan jest często powiązany z pogorszeniem samooceny, poczuciem ciężaru dla innych, a nawet niechęcią do ludzi. W takiej sytuacji często znajdują się osoby starsze, ale przede wszystkim niepełnosprawne. Rodzi się wtedy pytanie, czy można coś zrobić, aby to przerwać?

 

Naprzeciw temu problemowi wyszła grupa osób tworzących Krajowy Sztab Ratownictwa Społecznej Sieci Ratunkowej. Sposób funkcjonowania oraz założenia tego programu wydają się być ciekawe i trafione.

Podopieczny zgłasza potrzebę pomocy poprzez naciśnięcie przycisku, który posiada zawsze przy sobie. Uruchamia to głośnomówiące połączenie między tą osoba, a całodobowym operatorem Sztabu Ratownictwa SKSR. W rozmowie ustalane zostają okoliczności danej sytuacji oraz rodzaj pomocy, jaka zostanie udzielona.

 

W przypadku takiego kontaktu lub jego braku operator informuje wskazane wcześniej osoby kontaktowe. Natomiast kiedy zdrowie lub życie podopiecznego jest zagrożone, niezwłocznie zostają wezwane służby ratunkowe.

Przycisk Sieci Życia® wbudowany jest w obudowę zegarka, wisiorka lub innego urządzenia. Reakcja operatora może zostać również podjęta w przypadkach upadku lub zasłabnięcia, zalania wodą, pojawienia się dymu lub gazu (metan) lub kiedy Podopieczny nie wykazuje codziennej aktywności. Jest to możliwe dzięki wbudowanemu systemowi czujników reagujących na dane zmiany w otoczeniu bez bezpośredniego naciśnięcia przycisku.

Jest to pewna alternatywa dla kosztownego zatrudnienia opiekunki. Dodatkową korzyścią z Przycisku Sieci Życia® jest poczucie niezależności, jakie buduje się w danej osobie. Mobilizuje on do aktywności, pomaga swobodnie poruszać się po własnym mieszkaniu oraz przyśpiesza udzielenie pomocy. Może być to bardzo pomocne szczególnie w sytuacjach, kiedy barierą przed działaniem nie jest brak chęci do działania, ale lęk na przykład przed wypadkiem, zasłabnięciem czy upadkiem.

Jako rehabilitant uważam, że każdy sposób pomagający osobom niepełnosprawnym lub starszym w zdobyciu pewnego rodzaju samodzielności i niezależności pozytywnie wpływa proces aktywizacji, zarówno społecznej jak i ruchowej. Myślę, że jest to temat, nad którym warto się chociaż na chwilę zatrzymać.

 

Więcej informacji można uzyskać na stronie http://www.ratownictwo.org/

 

Nazwa "Przycisk Sieci Życia®" jest objęta ochroną z tytułu praw autorskich.

 

Składka w Sieci Życia® wynosi zaledwie 20 zł (niezależnie od ilości zastosowanych czujników) i jeżeli kogoś nie stać na 20 zł to można otrzymać ulgę składkach. Ponadto osoby w trudnej sytuacji materialnej otrzymują bezpłatne zestawy do wzywania pomocy.

 

Autor: Magdalena Rafalska (fizjoterapeutka)

Odsłony: 1951
Ulotkę wygenerowano: 181
Ulotkę wysłano mailem: 0

Masz pytanie? Prześlij prośbę o kontakt:

Temat kontaktu *

 

Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Fundacja Avalon – Bezpośrednia Pomoc Niepełnosprawnym z siedzibą przy ul. Michała Kajki 80/82 lok 1, 04-620 Warszawa. Kontakt z administratorem możliwy jest pod nr tel. 22 266 82 36 lub email: [email protected]. Kontakt z inspektorem ochrony danych osobowych możliwy jest za pomocą email: [email protected]

Dane osobowe będą przetwarzane w celach kontaktowych, a w przypadku wyrażenia przez Państwa dodatkowej zgody także w celach marketingowych i promocyjnych oraz statystycznych administratora danych. Przysługuje Pani/Panu prawo do wycofania zgody w każdym momencie. Wycofanie zgody nie ma skutku dla przetwarzania wykonanego przed cofnięciem zgody. W razie takiej konieczności dane mogą być udostępnione podmiotom upoważnionym na podstawie przepisów prawa. Przysługuje Pani/Panu prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania. Przysługuje również Pani/Panu prawo do wniesienia sprzeciwu oraz prawo do przenoszenia danych. Może Pani/Pan wnieść skargę do organu nadzorczego. Pełna treść klauzuli informacyjnej znajduje się tutaj.

e-pity po prostu

Pomóż nam pomagać!

KRS:

0000270809

Numer konta do darowizn dla Podopiecznych:

62 1600 1286 0003 0031 8642 6001

BNP Paribas Bank Polska S.A.

Dane dla przelewów walutowych i zagranicznych >>
Donations in other currencies (Euro, USD and more) >>

OPINEO 2018a