Nasz serwis używa cookies. Szczegóły w Polityce prywatności. Możesz sam skonfigurować cookies w Twojej przeglądarce. Brak zmiany ustawień oznacza akceptację naszej polityki
Przekrój metod rehabilitacji w wodzie

 

BAD RAGAZ RING METHOD (BRRM)

Jest metodą wykorzystywaną w reedukacji mięśniowej z zastosowaniem progresywnego oporu np. w postaci ręki terapeuty, jak również naturalnych fizycznych właściwości wody. Metoda ta używana jest biernie w stretchingu, elongacji (wydłużenia) tułowia, redukcji podwyższonego napięcia mięśniowego czy też w relaksacji. Środowisko wodne pozwala na aktywizację pacjenta w pozycjach często niedostępnych do ćwiczeń dla niego na lądzie. Poszczególne techniki tej metody nakierowane są na tułów i jego stabilizację, aktywizację prawidłowych wzorców kończyn górnych i dolnych. Wykonywane są jednostronnie, dwustronnie, symetrycznie lub asymetrycznie. Metoda ta wykorzystuje techniki i wzorce ruchowe zaczerpnięte z coraz bardziej popularnej w Polsce terapii PNF.

 

 

Zasady PNF zastosowane w metodzie BRRM

- Opór, obciążenie stosowany jest przez cały zakres ruchu. Powinien być stopniowany od maksymalnego do minimalnego w zależności od możliwości pacjenta.
- Prawidłowy chwyt lumbrykalny (fotografia powyżej) stosowany przez terapeutę może służyć między innymi: stymulacji czucia, propriocepcji (czucie głębokie), skóry, mięśni jak również może ułatwić wykonanie ruchu.

- Wzorce „pchaj”, „ciągnij” działają na struktury stawowe i zakończenia sensoryczne nerwów, aby ułatwić odruchowe rozciągnięcie mięśnia. Kompresja ułatwia stabilizację i kokontrakcję, natomiast trakcja ułatwia uzyskanie izotonicznego napięcia mięśni.

 

 

 

- Ułatwienie słabym mięśniom wykonania ruchu poprzez przeniesienie wzorca (ipsilateralnego lub kontralateralnego) aktywności z silnych mięśni na słabe.
- Podczas pracy dynamicznej terapeuta może ocenić możliwości ruchowe pacjenta i dostosowywać lub zmieniać zastosowany opór w każdym wzorcu ruchowym.
- Mięśnie i stawy są ćwiczone we wzorcach ruchowych, które są naturalne i funkcjonalne dla pacjenta.

 

METODA HALLIWICK

Nazwa metody Halliwick pochodzi od imienia szkoły dla dziewcząt w Londynie - The Halliwick School for Girls. Metodę opracował Anglik James McMilla. Twórca opierał się na naukowych podstawach hydrostatyki, hydrodynamiki i mechaniki ciała w środowisku wodnym. Jest to metoda nauki pływania i terapii w wodzie dla osób niepełnosprawnych, jak i dla zdrowych. Zajęcia prowadzone są w grupach bez używania pomocy wypornościowych. Uczestnikom asystują przeszkoleni instruktorzy.

 

 

Terapię rozpoczyna się od przystosowania psychicznego. Ważne jest pozytywne nastawienie pacjenta do zajęć w wodzie. Stosując metodę Hallwick uczy się dobrego samopoczucia i pozbycia lęku. Kolejnym etapem nauki jest bezpieczne i swobodne poruszanie się oraz przebywanie w wodzie. Terapeuci osiągają to poprzez nauczenie pacjenta kontrolowania ruchów głowy, oddychania i utrzymywania równowagi. Po przystosowaniu do środowiska wodnego i opanowaniu podstaw utrzymania równowagi, osobę poddaną terapii przygotowuje się do samodzielnego poruszania w wodzie. Zanim jednak uczestnik wykona proste ruchy napędowe dąży do umiejętności odczuwania wyporu, a także osiągania równowagi w bezruchu. W efekcie możliwe jest uruchomienie i odczucie nowego potencjału ruchowego, większego lub niemożliwego w normalnych warunkach na lądzie.

 

METODA WATSU

Watsu® to łagodna forma terapii wykonywana przez terapeutę w wodzie o odpowiedniej temperaturze. Łączy w sobie techniki shiatsu, elementy masażu, stretchingu i miękkiej mobilizacji stawów. Efektem terapeutycznym jednoczesnego oddziaływania na ciało właściwości fizycznych ciepłej wody i masażu, połączonych z odpowiednimi sekwencjami ruchowymi jest osiągnięcie głębokiej relaksacji.

 

 

 

Watsu® jest odmianą Zen Shiatsu przeniesioną do środowiska wodnego. Jest połączeniem wody i masażu shiatsu (water + shiatsu = watsu). Określane jest często jako Shiatsu w wodzie. Koncepcja ta, podobnie jak refleksologia, wykorzystuje elementy japońskiego systemu pracy na punktach leżących wzdłuż kanałów energetycznych (meridianów).

 

Zdjęcie główne pochodzi z tej strony.

 

Opracowała: Katarzyna Otulak (fizjoterapeuta)

 

Odsłony: 4346
Ulotkę wygenerowano: 194
Ulotkę wysłano mailem: 0

Masz pytanie? Prześlij prośbę o kontakt:

Temat kontaktu *

 

Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Fundacja Avalon – Bezpośrednia Pomoc Niepełnosprawnym z siedzibą przy ul. Michała Kajki 80/82 lok 1, 04-620 Warszawa. Kontakt z administratorem możliwy jest pod nr tel. 22 266 82 36 lub email: [email protected]. Kontakt z inspektorem ochrony danych osobowych możliwy jest za pomocą email: [email protected]

Dane osobowe będą przetwarzane w celach kontaktowych, a w przypadku wyrażenia przez Państwa dodatkowej zgody także w celach marketingowych i promocyjnych oraz statystycznych administratora danych. Przysługuje Pani/Panu prawo do wycofania zgody w każdym momencie. Wycofanie zgody nie ma skutku dla przetwarzania wykonanego przed cofnięciem zgody. W razie takiej konieczności dane mogą być udostępnione podmiotom upoważnionym na podstawie przepisów prawa. Przysługuje Pani/Panu prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania. Przysługuje również Pani/Panu prawo do wniesienia sprzeciwu oraz prawo do przenoszenia danych. Może Pani/Pan wnieść skargę do organu nadzorczego. Pełna treść klauzuli informacyjnej znajduje się tutaj.

e-pity po prostu

Pomóż nam pomagać!

KRS:

0000270809

Numer konta do darowizn dla Podopiecznych:

62 1600 1286 0003 0031 8642 6001

BNP Paribas Bank Polska S.A.

Dane dla przelewów walutowych i zagranicznych >>
Donations in other currencies (Euro, USD and more) >>

OPINEO 2018a