Osoby z niepełnosprawnościami na letnich festiwalach muzycznych.

 

Zbliżają się wakacje, czas wyjazdów i podróży, a wraz z nim nadchodzi intensywny okres letnich plenerowych festiwali muzycznych. Od początku czerwca aż do września każdy entuzjasta muzyki będzie miał okazję uczestniczyć w koncertach wielu znakomitych gwiazd światowego formatu, a także przedstawicieli rodzimej sceny. Sprawdźmy, czy organizatorzy polskich festiwali pamiętają o osobach niepełnosprawnych, umożliwiając i ułatwiając im zabawę na największych muzycznych imprezach w kraju. Jakie rozwiązania proponują?


Zanim zdecydujemy się na wyjazd festiwalowy, poza znajomością zestawu artystów występujących w trakcie kilku dni wydarzenia, przydatne będą informacje o rozwiązaniach dla osób niepełnosprawnych wprowadzonych na terenach, na których festiwale się odbywają. Powszechny dostęp do dość szczegółowo opisanych informacji z tego zakresu oferują stołeczny Orange Warsaw Festival (3-4 czerwca), gdyński Open’er Festival (29.06-2.07) oraz Woodstock Festival (14-16.07) w Kostrzynie nad Odrą. Umieszczone zostały one w odrębnych zakładkach na stronach internetowych imprez. W przejrzysty sposób wyjaśniają, czego można spodziewać się po przybyciu na miejsce festiwalu, jak należy się do niego przygotować. Tak rozbudowanej wiadomości brak w przypadku innych tego typu wydarzeń. Zazwyczaj ograniczają się one do przekazania w Regulaminach lakonicznego pouczenia o konieczności zakupienia pełnopłatnego karnetu wstępu zarówno przez niepełnosprawnego uczestnika, jak i jego opiekuna.


Zdecydowanie najbardziej kompleksowy i rozbudowany pakiet udogodnień dla uczestników z niepełnosprawnościami zapewnia organizator dwóch największych festiwali muzycznych w Polsce – Orange Warsaw Festival i Open’er Festival. Przed terenami imprez zapewnione są miejsca parkingowe zlokalizowane w najbliższym obszarze bram wejściowych. Same tereny wydarzeń są częściowo utwardzone, a do najważniejszych punktów infrastruktury prowadzą przystosowane drogi komunikacyjne. W przemieszczaniu się może pomóc przeszkolony personel (asystenci). Audioriver Festival (29-31.07), odbywający się na nadwiślańskiej plaży w Płocku, gwarantuje ułatwienia jedynie na obszarze pola namiotowego. Open’er dodatkowo umożliwia, za okazaniem odpowiednych dokumentów, wejście na teren festiwalu osób niewidomych wraz z psami przewodnikami. Do potrzeb osób niepełnosprawnych dostosowywana jest także mała infrastruktura, jak na przykład toalety oraz bankomaty. Przy każdej ze scen przewidziane są specjalne platformy z miejscami siedzącymi. Co prawda znajdują się one w pewnej odległości od sceny, jednak dzięki temu, że zbudowane są na podwyższeniach, widok z nich jest znakomity. Katowicki Off Festival (5-7.08) także proponuje oddzielny sektor dla osób niepełnosprawnych i ich opiekunów.


Rozsądnym rozwiązaniem pomagającym wyrównać szanse osób z niepełnosprawnościami jest umożliwienie wejścia ich opiekunów na teren imprezy za darmo lub ze zniżką. Taką politykę biletową prowadzą m.in. Orange Warsaw Festival oraz Off Festival. Specjalny bilet może także uprawniać do korzystania z priorytetowych punktów obsługi i oddzielnych wejść.


Z każdym rokiem i każdą kolejną edycją, polskie festiwale muzyczne starają się wprowadzać coraz więcej rozwiązań pokonujących bariery i umożliwiających osobom niepełnosprawnym w pełni korzystać z ich oferty programowej. Dzięki temu muzyka ma szansę dotrzeć do coraz szerszego grona odbiorców, a niepełnosprawność przestaje wykluczać z uczestnictwa w kulturze. Mamy nadzieję, że dobre praktyki prezentowane przez opisane w naszym artykule festiwale zostaną wprowadzone i stale rozwijane także przez organizatorów innych imprez kulturalnych.

Tekst: Rafał Tuzinowski

Źródła:

http://opener.pl/pl/Info/Udogodnienia-osoby-z-niepelnosprawnoscia
http://orangewarsawfestival.pl/osoby-z-niepelnosprawnosciami
http://woodstockfestival.pl/pl/przystanek_woodstock/woodstockowe_zycie/niepelnosprawni
https://offsklep.pl/informacje/regulaminf
http://audioriver.pl/Ruszyly_rezerwacje_na_TOI_CAMP_Audioriver_2013,4318,1.html

Zdjęcie:

https://flickr.com

POMÓŻ NAM POMAGAĆ

PRZEKAŻ 1% PODATKU

Najlepszy sposób na przekazanie 1% podatku dla Podopiecznych Naszej Fundacji!