Nasz serwis używa cookies. Szczegóły w Polityce prywatności. Możesz sam skonfigurować cookies w Twojej przeglądarce. Brak zmiany ustawień oznacza akceptację naszej polityki
Okiem Szczepana... odc. 6.: Z dżungli na rehabilitację.

 

Okiem Szczepana, czyli o niepełnosprawności z przymrużeniem oka :)

Odc. 6.: Z dżungli na rehabilitację.

 

W Warszawie mieszkam od 2006 roku. Przyjechałem tu z małej miejscowości na wschodzie Polski. Dostałem się na Wydział Polonistyki UW. Przez dłuższy czas czułem się w stolicy jak Tarzan, który wyszedł z dżungli i wrócił do swoich. Nie mam tu na myśli adaptacji do samodzielnego życia w mieście (ten temat na pewno pojawi się jeszcze w moich artykułach). Chodzi o pierwszy kontakt z innymi niepełnosprawnymi. W swojej miejscowości byłem jedynym „kulawym”, w szkole było podobnie – żadnej osoby na wózku tam nie widziałem. Co innego w akademiku. Cały parter był zarezerwowany dla niepełnosprawnych, którzy wyszli z domu już na etapie liceum, z resztą przeznaczonego właśnie dla nich.  Potem była jazda busem na zajęcia:  dowoził osoby niepełnosprawne na uczelnię.

 

Trudno było o porozumienie, bo mimo, że byliśmy w takiej samej sytuacji to mieliśmy inne doświadczenia. Większość z nich była po wypadkach takich czy innych, albo ze schorzeniami, które dla mnie brzmiały obco. Jak z nimi rozmawiać i o czym? Pewnie tak czują się pełnosprawni w pierwszym zetknięciu ze mną. Znałem tą sytuację, ale z zupełnie innej perspektywy (przy okazji polecam artykuł o tym jak niepełnosprawni są postrzegani przez chodziaków. Wystarczy kliknąć tu).

 

Wiele się zmieniło kiedy trafiłem na rehabilitację.  Tu, tak jak w akademiku, spotykałem ludzi z różnymi niepełnosprawnościami, ale siłą rzeczy byłem z nimi w bezpośrednim kontakcie, bo ćwiczyliśmy obok siebie. Zajęcia na sali rehabilitacyjnej, dwa razy w tygodniu, odbywały się zazwyczaj w tych samych dniach. Regularnie spotykałem te same osoby i mieliśmy okazję lepiej się poznać.  Moment pozornie trudnych pytań musiał kiedyś nadejść. Co kto ma? Od kiedy? Dlaczego? Nie było pokoju, w którym mógłbym się schować. Nie dało się uniknąć tych rozmów. Były tak częste, że w końcu się znudziły i przeskakiwaliśmy z wózka na inne tematy. Jeśli czasami tak jak ja na początku macie problemy ze zrozumieniem fizjo-terminologii, polecam artykuł, który znajdziecie tu.

 

W moim przypadku problem polegał na tym, że nie mogłem się określić: nie byłem ani tu, ani tam. Wydawało mi się, że muszę wybierać między pełno- i niepełnosprawnymi, ale okazało się, że dylematu tak naprawdę nie ma.    

 

Odsłony: 6205
Ulotkę wygenerowano: 127
Ulotkę wysłano mailem: 0

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Masz pytanie? Prześlij prośbę o kontakt:

Temat kontaktu *

 

Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Fundacja Avalon – Bezpośrednia Pomoc Niepełnosprawnym z siedzibą przy ul. Michała Kajki 80/82 lok 1, 04-620 Warszawa. Kontakt z administratorem możliwy jest pod nr tel. 22 266 82 36 lub email: [email protected]. Kontakt z inspektorem ochrony danych osobowych możliwy jest za pomocą email: [email protected]

Dane osobowe będą przetwarzane w celach kontaktowych, a w przypadku wyrażenia przez Państwa dodatkowej zgody także w celach marketingowych i promocyjnych oraz statystycznych administratora danych. Przysługuje Pani/Panu prawo do wycofania zgody w każdym momencie. Wycofanie zgody nie ma skutku dla przetwarzania wykonanego przed cofnięciem zgody. W razie takiej konieczności dane mogą być udostępnione podmiotom upoważnionym na podstawie przepisów prawa. Przysługuje Pani/Panu prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania. Przysługuje również Pani/Panu prawo do wniesienia sprzeciwu oraz prawo do przenoszenia danych. Może Pani/Pan wnieść skargę do organu nadzorczego. Pełna treść klauzuli informacyjnej znajduje się tutaj.

e-pity po prostu

Pomóż nam pomagać!

KRS:

0000270809

Numer konta do darowizn dla Podopiecznych:

62 1600 1286 0003 0031 8642 6001

BNP Paribas Bank Polska S.A.

Dane dla przelewów walutowych i zagranicznych >>
Donations in other currencies (Euro, USD and more) >>

OPINEO 2018a