Emeryci i renciści, którzy nie mają obowiązku samodzielnego składania PIT (nie korzystają z ulg, nie pracują, nie rozliczają się wspólnie z małżonkiem) są podatnikami, dla których zeznanie podatkowe przygotowuje i składa ZUS. Oczywiście grupa ta może rozliczyć się samodzielnie, jednak większość osób korzysta z ułatwienia i nie składa deklaracji PIT. Z tego powodu uważani są jako grupa stracona dla organizacji otrzymujących 1% podatku. Z danych udostępnionych przez Ministerstwo Finansów wynika, że w 2016 roku tylko 30% emerytów i rencistów skorzystało z możliwości przekazania 1% podatku.

To właśnie dla tej grupy zostały stworzone specjalne przepisy ułatwiające przekazanie 1% podatku dla Organizacji Pożytku Publicznego. Od 15 marca 2017 roku można korzystać już ze specjalnego formularza PIT-OP. W formularzu wystarczy podać KRS organizacji – emeryt/rencista nie musi wyliczać jaką kwotę stanowi jego 1%. Rubryki formularza PIT-OP wyglądają tak jak rubryki dotyczące 1% podatku w innych formularzach PIT. Oświadczenie PIT-OP można złożyć w formie elektronicznej (za pośrednictwem portalu podatkowegosystemu e-deklaracje, lub systemów teleinformatycznych wybranych banków krajowych lub SKOK-ów). Oświadczenie można również złożyć w tradycyjny sposób – pocztą lub osobiście w urzędzie skarbowym. Za rok 2016 oświadczenie można złożyć do 2 maja 2017 roku.

emerycie rencisto

 

Nadal niezmienna pozostaje zasada, że PIT z rozliczeniem podatku przekaże za emeryta/rencistę ZUS lub inny organ rentowy. Nowo wprowadzony formularz jest więc tylko uzupełnieniem PIT-u. Ministerstwo Finansów zachęca i przekonuje, że w ten sposób emeryt/rencista oszczędzi czas, a jeśli chce przekazać 1% swojego podatku OPP, to nie ma prostszego sposobu niż złożenie oświadczenia PIT-OP.

 

Opracowała: Agnieszka Bartold

Źródło:

http://wiadomosci.ngo.pl/wiadomosc/2021565.html?from=rss

http://poradnik.ngo.pl/wiadomosc/2038527.html

http://poradnik.ngo.pl/wiadomosc/2037637.html

http://www.finanse.mf.gov.pl/pit/wyjasnienia-i-komunikaty

Zdjęcie: 

https://www.flickr.com/

POMÓŻ NAM POMAGAĆ

PRZEKAŻ 1% PODATKU

Najlepszy sposób na przekazanie 1% podatku dla Podopiecznych Naszej Fundacji!