Nasz serwis używa cookies. Szczegóły w Polityce prywatności. Możesz sam skonfigurować cookies w Twojej przeglądarce. Brak zmiany ustawień oznacza akceptację naszej polityki
Dieta po udarze mózgu

Udar jest zespołem objawów związanych z nagłym wystąpieniem zaburzenia czynności mózgu. Powstaje w wyniku zmniejszonego dopływu krwi do mózgu wywołanego przez zmniejszenie lub zamknięcie przepływu krwi w tętnicy. Układając dietę dla osoby po przebytym udarze musimy przede wszystkim zwrócić uwagę na ograniczenie składników, które mogą podwyższać ciśnienie krwi oraz które powodować mogą postępowanie miażdżycy, która może powodować wystąpienie udaru. 


Ilość energii dostarczana organizmowi podczas diety powinna być dostosowana indywidualnie do potrzeb każdej osoby „zdrowej czy chorej” i do jej dziennego zapotrzebowania energetycznego. Zarówno osoba o zmniejszonej aktywności, jak i osoba z otyłością, po przebytym udarze powinna przyjmować mniejszą porcję energii około 1000 – 1500 kcal w pierwszym przypadku, żeby nie doprowadzić do nadwagi, natomiast w drugim, aby zmniejszyć wagę.  

Ważną rzeczą w diecie jest zmniejszenie ilości soli podczas przygotowywania posiłków oraz ograniczenie produktów zawierających jej dużą ilość. Zalecana ilość dziennego spożycia soli wynosi 3 g, czyli pół płaskiej łyżeczki. Przygotowując posiłek nie wolno go dosalać, gdyż można przekroczyć dzienną dawkę. Przy szykowaniu posiłku dobrze jest sól zastąpić mieszanką ziół np. bazylią, majerankiem. Najwięcej soli zawierają: wędliny podrobowe, kiełbasy, sery żółte, ryby solone, produkty wędzone. 

Przygotowując jadłospis na dzień osoby po udarze powinny wykluczyć z niego około 30% tłuszczu, co wpływa na obniżenie ciśnienia tętniczego krwi, dlatego z jadłospisu zniknąć powinny produkty wieprzowe, wołowe, karczek, tłuste wędliny, oraz gęsi. Pocieszające jest to, że można jeść drób, cielęcinę, oraz indyka. Z produktów mlecznych stosować powinny te o obniżonej zawartości tłuszczu. Przygotowując posiłek zrezygnujmy ze smażenia i duszenia z dodatkiem tłuszczu.
 
Dieta udarowa powinna być bogata w witaminy C,E i beta – karoten, chronią one organizm przed tworzeniem się w tętnicach blaszek miażdżycowych, co może wpływać na występowanie kolejnego udaru. Źródłami witaminy C są: truskawki, czarna porzeczka, pomidory, papryka, natka pietruszki i brokuły. Witaminę E znajdziemy w olejach roślinnych, margarynach, orzechach, pełnoziarnistych chlebach, awokado i brzoskwiniach. Beta – karoten zawierają marchew, sałata, szpinak, morele i brzoskwinie. Powinno się je spożywać zarówno w trakcie posiłków jak i między posiłkami. 

Ostatnie badania ukazują znaczną rolę magnezu w funkcjonowaniu układu sercowo – naczyniowego, ponoć obniża on ciśnienie krwi. Dlatego ważne jest też jego dodanie do codziennego jadłospisu. Magnez jest składnikiem pełnoziarnistych produktów zbożowych, zielonych warzyw i orzechów. 

Każda dieta powinna być dopasowana indywidualnie do potrzeb każdej osoby, do jej zdrowia, kondycji fizycznej i przede wszystkim skonsultowana z lekarzem bądź dietetykiem. Jadłospis powinien składać się z pięciu posiłków: śniadania, drugiego śniadania, obiadu, podwieczorku i kolacji. 

Mam nadzieję, że informacje zawarte w powyższym tekście zostaną przez Państwa wykorzystane i wpłyną na poprawę Państwa samopoczucia i stanu zdrowia.

Artykuł opracował Michał Wojciechowski (fizjoterapeuta) na podstawie materiałów zawartych w artykule pani mgr Magdaleny Markiewicz–Wujec oraz dr n med. Małgorzaty Kozłowskiej-Wojciechowskiej z Instytutu Żywności i Żywienia.           

Odsłony: 4054
Ulotkę wygenerowano: 246
Ulotkę wysłano mailem: 0

Masz pytanie? Prześlij prośbę o kontakt:

Temat kontaktu *

 

Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Fundacja Avalon – Bezpośrednia Pomoc Niepełnosprawnym z siedzibą przy ul. Michała Kajki 80/82 lok 1, 04-620 Warszawa. Kontakt z administratorem możliwy jest pod nr tel. 22 266 82 36 lub email: [email protected]. Kontakt z inspektorem ochrony danych osobowych możliwy jest za pomocą email: [email protected]

Dane osobowe będą przetwarzane w celach kontaktowych, a w przypadku wyrażenia przez Państwa dodatkowej zgody także w celach marketingowych i promocyjnych oraz statystycznych administratora danych. Przysługuje Pani/Panu prawo do wycofania zgody w każdym momencie. Wycofanie zgody nie ma skutku dla przetwarzania wykonanego przed cofnięciem zgody. W razie takiej konieczności dane mogą być udostępnione podmiotom upoważnionym na podstawie przepisów prawa. Przysługuje Pani/Panu prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania. Przysługuje również Pani/Panu prawo do wniesienia sprzeciwu oraz prawo do przenoszenia danych. Może Pani/Pan wnieść skargę do organu nadzorczego. Pełna treść klauzuli informacyjnej znajduje się tutaj.

e-pity po prostu

Pomóż nam pomagać!

KRS:

0000270809

Numer konta do darowizn dla Podopiecznych:

62 1600 1286 0003 0031 8642 6001

BNP Paribas Bank Polska S.A.

Dane dla przelewów walutowych i zagranicznych >>
Donations in other currencies (Euro, USD and more) >>

OPINEO 2018a