Dieta i rehabilitacja. Odcinek 4.  Bez niego nie można żyć! Po co nam (i mózgowi) cholesterol.

Cholesterol jest cząsteczką chemiczną, którą śmiało nazwać można cząsteczką życia. Naturalnie występuje w każdej komórce naszego ciała i w krwi. Jest ona bowiem niezbędnym składnikiem każdej absolutnie komórki. Wchodzi w skład błony komórkowej i wszelkich błon biologicznych wewnątrz niej. Jest jakby „klejem” który spaja inne składniki błony, uzupełnia wszelkie luki niczym „kit” w oknie. Jednym słowem – bez niego nie byłoby komórki. Prawdopodobnie bez niego nie powstałaby żadna biologiczna błona, a w rezultacie komórka. Nie działałby też mózg.

Żeby tego było mało, ta ważna cząsteczka jest potrzebna w wielu procesach komórkowych. Cholesterol to prekursor całej rodziny hormonów sterydowych. Powstają z niej progestageny, aldosteron, kortyzol, testosteron, DHEA, estrogeny i wiele innych ogromnie ważnych hormonów sterydowych, w tym płciowych.

Dodajmy do tego kolejną pochodną cholesterolu – wytwarzaną jedynie w skórze, pod wpływem światła słonecznego, witaminę D3. Jest to ogromnie ważna witamina. Nie tylko, jak wie większość, zwiększa poziom wapnia we krwi, poprzez zwiększone wchłanianie w jelitach. Jej działanie jest dużo bardziej skomplikowane. Oddziałuje też na wchłanianie fosforu i magnezu, resorpcję kości i jej  metabolizm, stan skóry, działanie układu odpornościowego., siłę mięśni i… funkcje całego organizmu.

To nie koniec. Warto jeszcze powiedzieć jak cholesterol jest produkowany. Część jego pochodzi oczywiście z diety. Ale to może być za mało. Reszta jest produkowana… W sumie wszędzie. Ale głównie w wątrobie z cukru. Ten cholesterol wysyłany jest z krwią do całego organizmu. Ale też w mózgu, którego działanie opiera się na błonach komórkowych i ich działaniu. Tam też znajduje się najwięcej cholesterolu.

Nadmiar cholesterolu jest usuwany. Właściwie jedyną drogą jest tu dodawanie go przez wątrobę do żółci. Cholesterol i tu się nie marnuje. Razem z żółcią usprawnia bowiem proces trawienia tłuszczów. Jeśli ktoś ma problem z trawieniem tłuszczów, to bardzo często  ma wycięty woreczek żółciowy, czyli ten organ, który wydziela żółć w razie potrzeby strawienia tłuszczu.

Najważniejszą sprawą wynikającą z tego, co napisałem, jest zapamiętać jak ogromnie ważną cząsteczką jest cholesterol i wywodzące się od niego inne pochodne. A czy cholesterol szkodzi? Może. Ale o tym za miesiąc. Zapraszam na wykład o miażdżycy. A do tego czasu zapraszam do pisania pytań i uwag pod adres e-mailowy [email protected]

Krystian Frahn, biotechnolog, naturopata, dietetyk

Zdjęcia: https://www.flickr.com/ 

POMÓŻ NAM POMAGAĆ

PRZEKAŻ 1% PODATKU

Najlepszy sposób na przekazanie 1% podatku dla Podopiecznych Naszej Fundacji!