Czym jest Egzoszkielet ?

Czym jest Egzoszkielet ?

Egzoszkieletem lub pancerzem wspomaganym nazywana jest mocowana na zewnątrz ciała powłoka, której celem jest wzmocnienie siły mięśni użytkownika. W obecnych czasach Egzoszkielety przestają być wyłącznie wizją z filmów science fiction, takich jak Iron Man, Avatar czy Gwiezdne Wojny.

Pierwsze Egzoszkielety konstruowano głównie z myślą o celach wojskowych, których zadaniem była poprawa zdolności bojowych żołnierzy. Jednak możliwości jakie daje niniejsze urządzenie sprawiają, iż jego zastosowanie systematycznie się rozszerza. W celach cywilnych Egzoszkielety znajdują swoje zastosowanie w między innymi w budownictwie oraz ratownictwie, a co najważniejsze w medycynie, jako nowa forma rehabilitacji dla osób nie mogących poruszać się o własnych siłach oraz pomoc dla personelu medycznego zajmującego się opieką nad osobami z paraliżem.

Zastosowanie medyczne znalazło swe odzwierciedlenie w projekcie EKSO GT™ amerykańskiej firmy EKSO BIONICS. Przenośny bioniczny szkielet przeznaczony jest do użytku w rehabilitacji praktycznie każdego pacjenta z niedowładem kończyn dolnych. Urządzenie jest zasilane bateryjnie, a ruchy wykonywane są za pomocą silników, co wspomaga utracone funkcje nerwowo-mięśniowe.

Z rehabilitacji przy pomocy Egzoszkieletu mogą skorzystać osoby które doznały:
- Urazów i chorób neurologicznych
- Urazów czaszkowych
- Wypadków uszkadzających rdzeń kręgowy
- Udarów
- Chorujące na stwardnienie rozsiane
- Chorujące na Mózgowe Porażenie Dziecięce

Trening w Egzoszkielecie to wymagająca forma ćwiczeń. Urządzenie jest nakładane na ubranie pacjenta, gdzie samo dopasowanie zajmuje mniej niż 5 minut. EKSO GT™ umożliwia prowadzenie funkcjonalnej rehabilitacji, chodu oraz ćwiczeń polegających na przenoszeniu obciążenia między stronami w niespotykany dotąd sposób. Różne tryby treningowe pozwalają na dopasowanie się urządzenia do postępów pacjenta.

Zalety takiej formy rehabilitacji są widoczne poprzez:
- Poprawę chodu
- Redukcję stanów zapalnych
- Redukcję spastyczności
- Zmniejszenie bólu neuropatycznego
- Usprawnienie krążenia
- Poprawę funkcji jelit i pęcherza

Jednak co najważniejsze ćwiczenia z Egzoszkieletem będą mogły przyczynić się do skrócenia czasu hospitalizacji i rehabilitacji, a co za tym dalej idzie przynieść wiele korzyści psychologicznych i poprawę zdrowia.

Główną wadą Egzoszkieletu jest jednak jego cena - ok. 150 tysięcy dolarów. Jednak amerykański producent przewiduje, że w ciągu kilku lat urządzenie powinno stanieć - nie będzie wówczas kosztowało więcej niż średniej klasy samochód.

 

Tekst opracowała Magdalena Penda, na podstawie:

 

http://pl.wikipedia.org/wiki/Egzoszkielet_wspomagany

http://technomex.pl/nowoczesna-rehabilitacja/pionizacja-i-reedukacja-chodu/ekso-gt-przenosny-egzoszkielet-do-reedukacji-chodu

http://www.rynekzdrowia.pl/Badania-i-rozwoj/Amerykanski-egzoszkielet-do-rehabilitacji-testowany-w-Polsce,143739,11.html

http://www.fizjofit.pl/egzoszkielet.html

POMÓŻ NAM POMAGAĆ

PRZEKAŻ 1% PODATKU

Najlepszy sposób na przekazanie 1% podatku dla Podopiecznych Naszej Fundacji!