Nasz serwis używa cookies. Szczegóły w Polityce prywatności. Możesz sam skonfigurować cookies w Twojej przeglądarce. Brak zmiany ustawień oznacza akceptację naszej polityki
„Safe Step”- Bezpieczna laska dla niewidomych

„Safe Step”- Bezpieczna laska dla niewidomych

 

Laskę, która zwiększa bezpieczeństwo osób niewidomych opracowali absolwenci Technikum Elektronicznego w Połańcu (województwo świętokrzyskie). Młodzi wynalazcy Kamil Bączek i Wojciech Dyl swoje rozwiązanie zaprezentowali w listopadzie 2012 roku na Światowych Targach Wynalazczości, Badań Naukowych i Nowych Technik „BRUSSELS INNOVA” w Brukseli. Wynalazek zdobył wówczas wielkie uznanie, a jego twórców nagrodzono Złotym Medalem z wyróżnieniem. Było to pierwsze tego typu wyróżnienie przyznane w dotychczasowej historii targów "Innova”.

 

Młodzi, połanieccy amatorzy wynalazków, obecnie studenci Politechniki Krakowskiej znaleźli się również w ścisłym finale konkursu „Polski wynalazek 2013”, organizowanego przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego wraz z Telewizją Polską. Nie zdobyli wówczas nagrody głównej, aczkolwiek zachwycili publiczność prostym pomysłem na to, jak polepszyć jakość życia milionów osób na całym świecie.

 

Prototyp laski „Safe Step” powstał z kija od mopa, kółka od starego stoliczka, rączki od wiertarki oraz kilku elementów elektronicznych. W lasce zamontowano kilka czerwonych diod LED oraz czujnik oświetlenia, dzięki czemu gdy niewidomy spaceruje, a na dworze robi się ciemno, diody w lasce samoczynnie zapalają się i zaczynają migotać. Diody są na tyle widoczne, że niewidomego poruszającego się ulicą po poboczu widać z odległości większej o 20-25 metrów niż gdyby szedł z tradycyjną białą laską. W sytuacjach kiedy niewidomy idzie ulicą bez chodnika lub zbliża się do przejścia dla pieszych, kierujący samochodem lepiej widzi niewidomego, co zdecydowanie poprawia jego bezpieczeństwo.

 

Safe Step wyposażony jest również w ultradźwiękowy czujnik odległości połączony z układem wibrującym, który umożliwia łatwiejsze zlokalizowanie i ominięcie przeszkody. Gdy niewidomy zbliża się do niej na odległość około 1 metra w lasce uruchamiają się wibracje odczuwalne podobnie jak wibracje telefonu komórkowego. Im bliżej przeszkody znajduje się niewidomy, tym raczka laski mocniej wibruje.

Bezpieczna laska zakończona jest inaczej niż tradycyjna biała laska. Na końcu laski zamontowano małe kółeczko, którym niewidomy sunie po podłożu. Takie rozwiązanie pozwala na wykorzystywanie laski przez osoby z niedowładem ręki, które nie są w stanie opanować technik „stukania” tradycyjną białą laską.

 

safe step1

Dodatkowe informacje uzyskać można pod na stronie internetowej safestep.eu

Tekst opracował Tomasz Dudziak, na podstawie:

 

http://safestep.eu

http://www.polaniec.pl/news.php?id=10850

http://zspolaniec.pl/index.php?option=com_content&task=view&id=566&Itemid=1

http://www.naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news,392996,polscy-uczniowie-unowoczesnili-laske-dla-niewidomych.html

http://www.tvp.pl/kielce/aktualnosci/rozmaitosci/genialna-laska-w-czolowce/10388637

Odsłony: 2667
Ulotkę wygenerowano: 125
Ulotkę wysłano mailem: 0

Masz pytanie? Prześlij prośbę o kontakt:

Temat kontaktu *

 

Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Fundacja Avalon – Bezpośrednia Pomoc Niepełnosprawnym z siedzibą przy ul. Michała Kajki 80/82 lok 1, 04-620 Warszawa. Kontakt z administratorem możliwy jest pod nr tel. 22 266 82 36 lub email: [email protected]. Kontakt z inspektorem ochrony danych osobowych możliwy jest za pomocą email: [email protected]

Dane osobowe będą przetwarzane w celach kontaktowych, a w przypadku wyrażenia przez Państwa dodatkowej zgody także w celach marketingowych i promocyjnych oraz statystycznych administratora danych. Przysługuje Pani/Panu prawo do wycofania zgody w każdym momencie. Wycofanie zgody nie ma skutku dla przetwarzania wykonanego przed cofnięciem zgody. W razie takiej konieczności dane mogą być udostępnione podmiotom upoważnionym na podstawie przepisów prawa. Przysługuje Pani/Panu prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania. Przysługuje również Pani/Panu prawo do wniesienia sprzeciwu oraz prawo do przenoszenia danych. Może Pani/Pan wnieść skargę do organu nadzorczego. Pełna treść klauzuli informacyjnej znajduje się tutaj.

e-pity po prostu

Pomóż nam pomagać!

KRS:

0000270809

Numer konta do darowizn dla Podopiecznych:

62 1600 1286 0003 0031 8642 6001

BNP Paribas Bank Polska S.A.

Dane dla przelewów walutowych i zagranicznych >>
Donations in other currencies (Euro, USD and more) >>

OPINEO 2018a